Jovanoviću, koja močvara po redu je obrazovanje?

Bivša Vlada u naslijeđe je ostavila bolno pitanje izmjena Zakona o visokom obrazovanju i znanosti, a rasprava o toj problematici već je trebala biti otvorena.

2.3.2012.
14:31
VOYO logo

Ministar Željko Jovanović isušuje močvaru u hrvatskom nogometu. Ministar Željko Jovanović isušuje močvaru u hrvatskoj košarci. Jovanović intenzivno radi na izmjenama Zakona o sportu.

Uz ministra znanosti, obrazovanja i sporta tako se od početka njegova mandat najčešće vezuje upravo ova potonja riječ - sport. Kao i to piše li se i izgovara ista sa ili bez kvačice. Obzirom na kaos koji je njegov prethodnik Radovan Fuchs ostavio pokušavajući progurati svoj paket zakona o znanosti i visokom obrazovanju, bez da je prethodno proveo javnu raspravu o tome, za očekivati je bilo da će Jovanović staviti naglasak upravo na tu problematiku. Dogodilo se, međutim, upravo suprotno. Jovanović je krenuo u oštar obračun sa Mamimićima, Markovićima i inima, a medijska pažnja koju dobiva na konto toga ne može, a da ne godi ministru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasprava o zakonu već je trebala biti otvorena

"Istina je da se ministar u prvim danima i mjesecima svog mandata fokusirao na bolno pitanje hrvatskog sporta, a da su pitanja koja su od velikog interesa i urgentna za akademsku zajednicu ostala nekako u sjeni", komentirao je za Danas.hr dr. Hrvoje Jurić, docent na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta Zagrebačkog sveučilišta, teoretičar i građanski aktivist. Ipak, napominje, ne može se prigovoriti da se ništa nije počelo raditi na tom planu. "Ministar je uložio trud u izgradnju tima koji će raditi na toj problematici, ali ipak je nedovoljno pažnje poklonjeno znanosti i visokom obrazovanju jer je iz prethodne Vlade naslijeđeno to bolno pitanje zakona i sustavnog rada na znanosti i visokom obrazovanju. Rasprava o toj problematici je već trebala biti otvorena, ako je to prioritet ministarstva. Ali za sad nekih konkretnih pomaka na tom planu nije bilo", kaže nam Jurić.

Po njegovom mišljenju, dobra je stvar što je ministar u svojim prvim izjavama naglasio kako je procedura donošenja zakona u Fuchsovom mandatu bila antidemokratska i antiakademska i da će to promijeniti. "Ali, u dosadašnjim ministrovim izjavama, nažalost, nisam primijetio da namjerava promovirati u bitnome sadržajno drugačiju politiku znanosti i visokog obrazovanja. Naime, još uvijek se o nekim važnim pitanjima, poput školarina, znanstvenih novaka, položaja društveno-humanističkih znanosti, ministar nije odgovarajuće očitovao. Dakle, njegov stav nije potpuno jasan o tome", kaže nam Jurić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, akademska zajednica ministrove zahvate u znanost i visoko obrazovanje dočekat će i te kako spremna. "Ljudi koji su se angažirali dosta u akciji protiv Fuchsovih zakona, a tu je i Akademska solidarnost, intenzivno rade na izradi smjernica za strategije razvoja znanosti i visokog obrazovanja", otkriva nam Jurić.

'Od neoliberalne Vlade nemam velika očekivanja'

Znanstvenik s Instituta 'Ruđer Bošković', doktor fizike Saša Blagus ministru ipak ostavlja njegovih stotinu prvih dana. Komentirajući situaciju u znanosti i ministrov odnos prema njoj u prvim mjesecima njegova mandata, Blagus nam kaže: "Sve je to još na svojim počecima, Vlada je na početku, a naša znanost je u velikim problemima. Teško da ministar išta može naprečac napraviti i pretpostavljam da sada snimaju situaciju. Nadam se da ćemo uskoro vidjeti neke njegove korake i namjere u tom smislu. Što se problema u sportu tiče, oni toliko strše da se ministar morao toga primiti, jer je tu uostalom gomila novca, a situacija nije nimalo lijepa", kaže nam Blagus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanost, nastavlja on, kronično pati od besparice, a što je povezano sa stanjem u zemlji. "Ne možete imati dobru znanost, ako nemate dobru industriju. Primjerice, tehnološka i druga istraživanja ne može samo država financirati. Tu bi trebala uskakati industrija", priča Blagus koji drži kako je Jovanović u teškom položaju te da valja pričekati i vidjeti koji će biti njegovi daljnji potezi. No, velikih očekivanja - nema.

"Ova Vlada, kao i bivša, bazirana je na jednoj neoliberalnoj orijentaciji, i onda ja tu ne vidim otvorene mogućnosti kojima bi se znanosti doista dala sloboda. To su moja crna predviđanja, iako bih volio da se u tome varam", zaključuje Blagus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo: Nije istina da se ne radi. Radi se!

Pomoćnik ministra Željka Jovanovića Saša Zelenika tvrdi, pak, da se u sektoru znanosti i obrazovanja i te kako radi. "Radi se na izmjenama i dopunama sadašnjeg Zakona o visokom obrazovanju i znanosti, a prvi draft je već kod nas na stolu. Mi nećemo, poput bivše vlade, zaobilaziti javnost i uvažit ćemo argumentirane primjedbe i socijalnih partnera i novaka i profesora. Osnovano je i povjerenstvo koja radi na okvirnim smjernicama za razvoj strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije. Na području tehnologija u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i Ministarstvom poduzetništva krećemo u izradu inovacijske strategije RH. Radimo i na osnaživanju poslovno-inovacijskog centra, gdje bismo kanalizirali većinu aktivnosti države i privrede kako bismo sustavno pomagali transfer znanja iz znanosti u privredu, i druge inicijative poput start up kompanija.

Radi se i na Hrvatskoj zakladi za znanost. Ideja je da se većina sredstava namijenjenih znanstvenim projektima kanalizira kroz Hrvatsku zakladu za znanost, sa smanjenim brojem većih kompetitivnih projekata gdje su prioritet primarno izvrsni znanstvenici. Vjerujemo da ćemo sredinom godine imati takvu strukturu da ćemo vrsnim ljudima omogućiti izraze svoju izvrsnost", kaže pomoćnik ministra Željka Jovanovića Saša Zelenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo