Hrvatski zatvor nije dječja igra

7.8.2012.
14:49
VOYO logo

Do dana kada je uhićena u Hrvatskoj dnevno je u Turskoj zbog prosvjeda u zatvoru znalo završiti i po četrdeset ljudi. U dvije posljednje godine broj zatvorenih aktivista i novinara kreće se negdje oko osam tisuća, kazala je u intervjuu Novom listuBašak Šahin Duman, mlada aktivistkinja koja je zbog sudjelovanja u studentskim prosvjedima protiv nehumanog antiterorističkog zakona u Turskoj osuđena na šest i pol godina robije, a onda uhićena temeljem interpolove tjeralice na zagrebačkom Plesu.

Odobren joj je politički azil te je puštena na slobodu, a Hrvatsku planira napustiti kada sredi dokumentaciju, kroz mjesec dana. U Njemačkoj je, naime, čeka suprug. A do povratka u Tursku dijeli je još dvadesetak godina, jer presuda važi do 2031. godine. Zatvorski uvjeti u Turskoj su nešto po čemu je njena domovina poznata u svijetu, navela je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svake dvije godine u nekom od zatvora dogodi se masakr. Politički zatvorenici odvojeni su od običnih zatvorenika. U političkim slučajevima imamo tip F zatvorenika, koji su potpuno izolirani, bez ikakve mogućnosti komunikacije s ljudima u zatvoru ili vanjskim svijetom. Opće je poznata činjenica da se u zatvorima događaju mučenja, ubojstva, masakri. U zadnjih deset godina više od 200 ljudi je u zatvorima ubijeno. Neki su umrli jer nisu dobili adekvatnu liječničku skrb", kazala je Duman.

No, opovrgava pretpostavku da je hrvatski zatvor u odnosu na turski dječja igra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj je turski, ali bila sam u hrvatskom zatvoru i ne bih mu se unatoč svemu divila

"Ne bih to rekla. I ovdje sam, kao i tamo, u zatvoru bila zbog svojih uvjerenja. Slučaj je turski, ali bila sam u hrvatskom zatvoru i ne bih mu se unatoč svemu divila", kazala je Bašak Šahin Duman.

Na pitanje je li imala negativnih iskustava u pritvoru u Hrvatskoj odgovara da ne može reći da je imala posebno loših iskustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ali što se policije tiče – kad su me uhitili nisu me točno izvijestili o mojim pravima, unatoč tome što sam imala prevoditelja. Pitala sam za azil, a oni su rekli da Hrvatska nema takvu politiku i da ne znaju razlog za to. To je bilo pogrešno i to sam shvatila nakon što me je posjetio odvjetnik", izjavila je listu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo