Zastita od zracenja: Ministarstvo Rajka Ostojica prikriva sukob interesa?

U Hrvatskoj udruzi za zastitu od elektromagnetskog zracenja sumnjaju da su Pravilnik izradili profesori elektrotehnike i racunarstva koji su za teleoperatere radili na njihovim projektima.

8.5.2014.
7:18
VOYO logo

U Ministarstvu zdravlja izraden je, i u javnoj raspravi predstavljen nacrt novog Pravilnika o zastiti od elektromagnetskih polja, prema kojem ce granice elektromagnetskog zracenja za frekvencije koje koriste teleoperateri morati biti snizene za oko 20 posto u odnosu na postojeci pravilnik, pise Novi list.

Iz Hrvatske udruge za zastitu od elektromagnetskog zracenja (HUZEZ) porucuju kako je rijec o kozmetickim promjenama, dok ce zdravlje gradana i dalje biti ugrozeno. Ono na sto udruga posebno upozorava jest cinjenica da Ministarstvo zdravlja taji imena clanova radne skupine koja je novi pravilnik izradila, pozivajuci se na njihovu zelju da ostanu anonimni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isti odgovor

Sumnjajuci u objektivnost clanova radne skupine, HUZEZ, na celu kojeg se nalazi dr. Srecko Marusic, spec. interne medicine i klinicke farmakologije iz KB Dubrava, Ministarstvu je poslao pisani zahtjev za pristup informacijama, trazeci da joj dostavi imena i titule clanova radne skupine, te dobila odgovor u kojem stoji kako clanovi povjerenstva nisu suglasni da se objave njihova imena. Isto je, na upit zasto udruzi odbija dostaviti trazene informacije, iz Ministarstva jucer odgovoreno i Novom listu.

Iz Ministarstva zdravlja na upit Novog lista odgovaraju kako clanovi povjerenstva, prema njihovim saznanjima, nisu povezani s telekomunikacijskim operaterima. Na pitanje zasto u povjerenstvu nema niti jednog lijecnika, napominju kako se rad povjerenstva zasniva, prvenstveno, na strucnosti iz podrucja elektromagnetskih polja. »Lijecnici iz podrucja zdravstvene ekologije biti ce ukljuceni u rad povjerenstva nakon konacnog utvrdivanja granicnih razina elektromagnetskih polja, a prije izrade konacne verzije nacrta pravilnika«, zakljucuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema rijecima Josipa Barusica iz HUZEZ-a, udruga je trazila sluzbeni popis imena i titula clanova povjerenstva jer zna da u njemu sjede i profesori elektrotehnike i racunarstva koji su za teleoperatere radili na njihovim projektima, sto znaci da su u izravnom sukobu interesa.

Nema anonimnosti

Osim toga, napominje dr. Marusic, radnu skupinu cine redom strucnjaci tehnickog usmjerenja (elektrotehnickog), bez ijednog lijecnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema rijecima predsjednice udruge pokretnih komunikacija, Sarite Bukovcan Kvaternik, teleoperateri ne znaju tko sjedi u povjerenstvu, a Ministarstvo zdravlja, napominje, u radnu skupinu sigurno ne bi imenovalo nekog tko je u sukobu interesa. Na pitanje smatraju li i teleoperateri, kao zainteresirana strana, spornim to sto su clanovi povjerenstva anonimni, odgovara kako ih se na taj nacin stiti od pritisaka, nakon kojih vise ne bi bili objektivni u svom radu.

"Cinjenica da Ministarstvo ne zeli objaviti imena clanova povjerenstva, kao da je rijec o nekom tajnom podatku, budi sumnju da su neki clanovi radne skupine u sukobu interesa, odnosno da zastupaju interese teleoperatera, a ne javni interes, sto je svrha ovoga pravilnika", napominje Marusic.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da clanovi radne skupine za izradu javnog dokumenta u javnom sektoru ne mogu biti anonimni, smatra i doc.dr.sc. Dorde Gardasevic s Pravnog fakulteta u Zagrebu, ujedno zamjenika predsjednice Vijeca GONG-a, ali i drugi strucnjaci. "Objava trazene informacije moze biti odbijena samo u slucajevima koji su striktno propisani zakonom, primjerice, ako je rijec o tajnim ili osobnim podacima. Ministarstvo zdravlja treba dostaviti podatke o clanovima svoje radne skupine jer je rijec o ljudima koji rade na javnom dokumentu u javnoj sluzbi", pojasnjava Gardasevic.

Dostava na zahtjev

Rade li taj posao volonterski ili za novac, dodaje, potpuno je nebitno, a njihova zelja za anonimnoscu niposto ne moze biti opravdanje za odbijanje zahtjeva da se zainteresiranoj javnosti dostave njihova imena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isto napominje i Povjerenica za informiranje, dr.sc. Anamarija Musa. Ako clanovi radne skupine vec nisu objavljeni na stranicama Ministarstva, istice ona, svakako moraju zainteresiranoj javnosti biti dostavljeni na zahtjev. Izvrsni direktor GONG-a Dragan Zelic postupanje Ministarstva naziva skandaloznim, napominjuci kako privatna tvrtka moze tajiti imena ljudi koje je angazirala, ali ne i javna institucija. Posebno skandaloznim smatra opravdanje Minstarstva prema kojem clanovi povjerenstva imaju pravo na rad u anonimnosti jer za njega nisu niti placeni.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Autori-pravilnika-ostali-tajni-Ostojicevo-ministarstvo-prikriva-sukob-interesa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo