Ima ured, no ne i posao jer je Sabor na čekanje stavio ovrhe. Greška je to nove vlasti, tvrdi MarkoLapaine, varaždinski javni ovršitelj, jer u državi sada ni oni a ni sudovi ne mogu raditi.
"Činjenica je da su u žurbi prilikom izmjena i dopuna zaboravili promijeniti odredbu kojom od 1.1. ovrhe ne provode sudovi i sada ih ne provode ni javni ovršitelji ni sudovi", kaže Lapaine.
Dobro za dužnike, no loše za državu iako novi ministar pravosuđa sve zove tek tehničkom greškom koju će ispraviti.
Da nisu zakon mijenjali po hitnom postupku, problema ne bi bilo, kaže ovršitelj koji je podnio i ustavnu tužbu. Sada su ovršitelji i zakon o ovrhama na čekanju.
"Odluka je bila da se zakon odgodi zbog uočenih nedostataka i procjena je bila da bi šteta bila veća za građane da je zakon stupio na snagu", izjavio je Orsat Miljenić, ministar pravosuđa.
HDZ-ova zastupnica Ana Lovrin pak tvrdi da javni ovršitelji nisu šerifi, kako ih naziva vladajuća stranka, već imaju iste ovlasti kao i sadašnji sudski ovršitelji.
Lapaine je položio javnoovšiteljski ispit te se ispisao iz odvjetničke komore kako bi mogao raditi novi posao. No, od čega će živjeti idućih šest mjeseci, kaže, ni sam ne zna. U sličnoj je situaciji još 68 ovršitelja, a pomoć očekuju od ministra pravosuđa koji je voljan s njima razgovarati.
"Ja ne bih stavljao interes ovršitelja u prvi plan. Svakako da ćemo u našim okvirima voditi interes o njima i pronaći rješenje s kojim se nadamo da će biti zadovoljni", rekao je Miljenić.
Ne pronađu li ga, javni ovršitelji mogli bi od države tražiti obeštećenje. Samo naknada materijalne štete državu bi mogla koštati preko 600.000 kuna za ovršitelje koji šest mjeseci ne mogu ništa raditi.