U usporedbi s prošlogodišnjom listom, na kojoj je bila 74., Hrvatska je učinila do sada najveći napredak, istaknuo je predsjednik Transparency Internationala za Hrvatsku Josip Kregar.
U usporedbi s prošlogodišnjom listom Hrvatska je preskočila Slovačku i potpuno se udaljila od skupine najkorumpiranijih zemalja, poput Rusije, Ukrajine, Jugoslavije i Nigerije, a na ovogodišnjem je popisu među tranzicijskim zemljama u kojima se korupcija suzbija.
Kao razloge takva pomaka na listi, Kregar je naveo porast povjerenja u hrvatsku Vladu u međunarodnim novčarskim krugovima, donošenje mjera za suzbijanje korupcije, djelovanje nevladinih udruga i slobodnog tiska, sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima te kaznene progone za gospodarski kriminal. Smatra da je rastu ugleda Hrvatske u svijetu pridonijelo i pojačano zanimanje hrvatske javnosti za korupciju Vladina najava da će potpisati europske konvencije o borbi protiv korupcije. To bi, drži Kregar, trebalo onemogućiti da strane tvrtke nesmetano potkupljuju nositelje vlasti u Hrvatskoj te prikrivanje korumpiranosti poreznim olakšicama.
Istraživanje Transparency Internationala obuhvatilo je 90 zemalja, a zemlje koje se nisu našle na popisu nemaju dostatan opseg međunarodne razmjene i otvorenosti, objasnio je Kregar. Zemlje su ocijenjene indeksom percepcije o korupciji (CTI) - indeks 10 označuje zemlju u kojoj nema korupcije. Na vrhu je Finska, koja je, s indeksom 10, najmanje korumpirana zemlja na svijetu, a Hrvatska ima indeks 3,7. Na ljestvici korumpiranosti osim Hrvatske napredovali su Belgija, Španjolska i Japan. Transparency International međunarodna je udruga koja od 1993. djeluje u 70 zemalja, a jednom na godinu objavljuje sintezu istraživanja o raširenosti korupcije. Ta lista pokazuje sliku pojedine zemlje u očima poslovnog svijeta i odnos tih zemalja prema drugim istraživanim zemljama.