pranje novca /

Hrvatska među pet najkorumpiranijih zemalja EU

Image
Foto: transparency.org

Na području Zapadne i Srednje Europe Hrvatska je među pet najkorumpiranijih zemalja. Gori od nas su samo Bugarska, Grčka, Italija i Rumunjska.

3.12.2014.
8:14
transparency.org
VOYO logo

Transparency International na najnovijoj ljestvici Indeksa percepcijske korupcije Hrvatsku je smjestio na 61. mjesto od 175 zemalja na svijetu.

Na području Zapadne i Srednje Europe, Hrvatska je među pet najkorumpiranijih zemalja. Gori od nas su samo Bugarska, Grčka, Italija i Rumunjska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko se gleda područje bivše Jugoslavije, zemlja u kojoj je najmanje korupcije je - Slovenija.

Nakon nje slijede Hrvatska, Makedonija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina pa Srbija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na vrhu su tradicionalno skandinavske zemlje, a 'najčišća' je Danska.

Treće, četvrto i peto mjesto zauzele se Finska, Švedska i Norveška, a među njih se na drugo mjesto ugurao i Novi Zeland.

Najbolje su ocijenjene Danska (92 boda), Novi Zeland (91) i Finska (89), a najlošije Somalija (8), Sjeverna Koreja (8) i Sudan (11). Indeks percepcije korupcije Transparency Internationala je najopsežnije svjetsko ispitivanje percepcije korupcije, provodi se od 1995., a ove godine obuhvaća 174 zemlje, jednu manje nego lani. Rezultati Indeksa percepcije korupcije sastavljeni su na temelju ukupno 12 ispitivanja koja je provelo 11 nezavisnih ustanova, a ispitanici su bili poslovni ljudi i analitičari.

Hrvatska je bila obuhvaćena s ukupno devet istraživanja, uz raspon ocjena od 31 do 66. Pri ocjenjivanju Hrvatske korištena su istraživanja koja su proveli Economist Intelligence Unit, nevladina udruga Freedom House, Global Insight (bivši Svjetski centar za istraživanje tržišta - World Market Research Centre) , Zaklade Bertelsman (istraživanja Bertelsman Transformation Index i Bertelsman Sustanaible Governance Indicators) , Institute for Management of Development, Svjetski gospodarski forum i World Justice Project.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Slabo opremljene škole, lažni lijekovi, izbori dobiveni novcem samo su neke posljedice koruptivnog javnog sektora. Mito ne krade samo od najranjivijih - ono potkopava pravdu i ekonomski razvoj te uništava povjerenje javnosti u vlast i političke vođe.

Korupcija je problem u svim zemljama. U zemljama koje su dobile lošu ocjenu premale su kazne za korupciju i javne institucije ne odgovaraju potrebama građana, dok je mito vrlo rašireno. No, čak i zemlje koje su 'najčišće' moraju djelovati. Moraju pokušati zaustaviti korumpirane. Zemlje G20 moraju dokazati svoju ulogu u sprječavanju pranja novca i prestati prikrivati korupciju", rekao je Jose Ugaz, čelni čovjek Transparency Internationala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od osnivača Transparency Internationala Hrvatska, Zorislav Antun Petrović, kazao je kako rezultati ovogodišnjeg istraživanja pokazuju da se Hrvatska već godinama ne uspijeva maknuti prema naprijed, što pokazuje da nije dovoljno samo unaprijediti propise, već ih treba i primjenjivati. "Tijekom procesa pristupanja Europskoj uniji doneseno je puno zakona koji se vrlo provode u praksi – možda je najbolji primjer Zakon o pravu na pristup informacijama", ocijenio je Petrović.

Predsjednica Transparency Internationala Hrvatska Davorka Budimir i dopredsjednik udruge Don Markušić o rezultatima istraživanja govorit će na konferenciji za novinare u srijedu u 10 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo