BURNO aktualno prijepodne / 'Hrvatska je opljačkana u ime obitelji Sanader i Vidošević'

Image
Foto: PIXSELL

Nova saborska sjednica počela je aktualnim prijepodnevom, tijekom kojega članovi Vlade odgovaraju na zastupnička pitanja.

13.11.2013.
10:40
PIXSELL
VOYO logo

Nova saborska sjednica počela je aktualnim prijepodnevom, tijekom kojega članovi Vlade odgovaraju na zastupnička pitanja.

S obzirom na posljednja burna događanja oko referenduma, dvojezičnosti, ekonomske situacije, saborsko prijepodne kojim počinje deseta sjednica vrlo je burno.

'Vi ste nesposobni riješiti probleme građana ove zemlje'

"Nema porezne presije, ali porezi će se plaćati, na vrijeme i u cjelosti", poručio je ministar financija Slavko Linić, a nakon toga je pitanje postavio Gordan Jandroković:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Europska komisija je objavila ekonomsku prognozu. Jeste li to očekivali ili kao kod prognoze Eurostata o zapošljavanju mladih ljudi idete u svoju interpretaciju?

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Pomalo je perverzno to čuti od vas, pa vi od HEP-a više ne uzimate struju, toliko mislite o hrvatskim proizvođačima. Dajte vi budite ozbiljni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ta prognoza je mršava, ali je ipak rast, bitno da nije premršav rast. U uvijetima deficita 2009. i 2010. godine, rast se sada ipak vidi. Nitko nije rekao da ova vlada nema reformski potencijal, to Europska komisija nije rekla. Nećemo obećavati bajke, to nije naš stil za razliku od vas. Deficit će ove godine bit velik, neću govoriti kakav je bio u vaše vrijeme", poručio je Linić HDZ-ovcima.

"Vi ste i u ovom odgovoru poručili građanima da do 2015. godine ništa,  porast će javni dug, Europska komisija je u pravu. Ja bih volio da onu svjetonazorsku isključivost i onu snagu i energiju kojom branite Perkovića, pričate o inicijativi 'U ime obitelji' primijenite na stvarne probleme. Stalno otvarate ideološke bitke, vi ste ideološki isključivi i potpuno nesposobni za rješavanje gospodarskih problema i problema građana ove zemlje!", replicirao je Jandroković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Minus SPTV se ne može pokriti novcem koji daju porezni obveznici'

Govoreći o negativnoj ocjeni Hrvatskom olimpijskom odboru, ministar sporta Željko Jovanović je istaknuo kako su tu ne radi ni o kakvom napadu na HOO.

"Cijela priča se najbolje objašnjava primjerom djeteta koje je dobilo jedinicu u školu i sada dolazi roditeljima uplakano uz objašnjenje da je učitelj kriv. Sportska televizija ovu će godinu završiti s minusom od 59 milijuna kuna, to će se ukupno popesti do 111 milijuna kuna koje se ne mogu pokriti, pogotovo novcem koje daju porezni obveznici", objasnio je Jovanović.

Kupnja INA-e bila bi potpuno neodgovorna

MMF nije opcija, a prekomjerni deficit je nužnost. Ne smijemo ugroziti socijalno stanje u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Domagoj Milošević rekao je Milanoviću kako Vlada dvije godine najavljuje rast, a stalno je pad i upitao ga planira li Vlada nekakvo čudo ili mirno namjerava čekati bankrot?

"Ukupno porezno opterećenje u gospodarstvu je manje, a vi pričajte što želite. Iduće godine sigurno nećemo poslušati vas i kupiti 49 posto INA-e, nametnuti si novi kredit, pa to bi bilo potpuno neodgovorno. Usred cijele situacije vi to predlažete, to je nešto najneodgovornije što sam čuo proteklih dana, to je ekonomski hazard. Odakle nam pravo na to, dajte budite ozbiljni", rekao mu je Milanović.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

"Pomalo je perverzno to čuti od vas, pa vi od HEP-a više ne uzimate struju, toliko mislite o hrvatskim proizvođačima. Dajte vi budite ozbiljni", vratio je premijeru Milošević.Isprovociran pitanjima Ante Babića o udžbenicima koje je poslao srbijanskom predsjedniku Nikoliću, ministar Željko Jovanović je oštro reagirao.

"Predsjednik vaše stranke koji je bio na čelu obavještajnih službi ništa nije znao! Hrvatska je opljačkana u ime obitelji HDZ-a, u ime obitelji Sanader i u ime obitelji Vidošević", rekao je Jovanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MMF nije opcija, prekomjerni deficit je nužnost

Jadranka Kosor prokomentirala je da gospodarska i socijalna situacija u Hrvatskoj nisu dobre. Kaže kako netolerancija i mržnja rastu, ali također raste i broj nezaposlenih. Pitala je premijera Milanovića  hoćete li pozvati MMF.

"Radi se o reformama koje nisu poduzimane u proteklim godinama, pa i za mandata vaše Vlade, a dugove treba vraćati. Mi smo to mogli preskočiti, ali bi došlo na naplatu kad-tad. Nije u redu da postavljate to pitanje jer ste na čelu Vlade propustili priliku za reforme. MMF nije opcija, a prekomjerni deficit je nužnost. Ne smijemo ugroziti socijalno stanje u zemlji",  odgovorio joj  je Milanović.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Kosor je upitala premijera i zašto nije dopustio svojim zastupnicima da pitanje o referendumu pošalju na ocjenu ustavnosti.

"Ja nisam nikome rekao kako da glasa. Nametati Saboru obvezu da pita bilo koga kako tumačiti Ustav za mene je pogrešno, ali tako je kako je. Ustavni sud se oglasio, mi smo promijenili odluku o raspisivanju referenduma. Potpisi su sakupljeni, Ustav je nažalost takav kakav je, vi i mi smo 2010. pomakli sve barijere i Ustav ne priznaje ograde referendumskog pitanja, na žalost", rekao je Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema dogovora s bankama

Ivo Jelušić iz SDP-a uputio je pitanje Slavku Liniću. Rekao je kako Vlada u posljednjih godinu dana pokušava uvesti red i ravnotežu što se tiče kredita, ali je i Udruga banaka izašla sa svojim prijedlogom. Upitao je Slavka Linića hoće li novim zakoni biti izdani i hoće li građani proći gore ili lošije s novim zakonom.

Linić kaže kako je za Vladu problem veliki broj blokiranih računa.

"S novim zakonima rješavamo ono što je uvijek bio problem u Hrvatskoj, a to je najviša stopa potrošačkih kredita za stanove", rekao je Linić. Dodao je kako taj zakon stavlja građane u lakšu poziciju. Dodaje kako su pokušali riješiti i pitanje velikih tečajnih razlika kod nekih valuta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Linić je dodao i da neće biti dogovora s bankama jer su po stoti puta izigrale dogovor. Zakon će biti onakav kakav je u Saboru raspravljen u petak. "Očito ćemo imati sudske postupke jer je interes banaka očito drugačiji", rekao je Linić.

Kada se u Saboru raspravljalo o Zakonu o potrošačkom kreditiranju, banke su punudile riješenje koje je dogovoreno s Ministarstvom financija, da bi ga dan nakon izmijenile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo