NE MARIMO ZA PREVENTIVU /

Hrvati se ne drže izreke 'bolje spriječiti nego liječiti'

Unatoč uzrečici bolje spriječiti nego liječiti - liječniku mnogi odlaze tek kad doista obole. Preventiva je gotovo ispala iz primarne zdravstvene zaštite u kojoj liječnici u prosjeku obave zapanjujuće malo takvih pregleda - svega 0,005.

4.6.2012.
19:40
VOYO logo

Kao zakupac u Domu zdravlja, Vesna Rogan Čuš na dan obavi 60 do 80 pregleda. Daleko iznad prosjeka njenih kolega, koji ih naprave 50-ak. Ipak, uz liječnički, ima cijeli niz administrativnih poslova.

Iako je njena lista pacijenata za 300-tinjak osiguranika dulja od prosječne, po broju preventivnih pregleda uklapa se u hrvatski prosjek od svega 0,005  pregleda po pacijentu.

"Preventiva nam ne oduzima toliko vremena koliko kurativa, dakle koliko liječenje", kaže Vesna Rogan Čuš.

Na primarnu zdravstvenu zaštitu u 2010. potrošeno je gotovo tri milijarde kuna. Na tome, uz zavode za javno zdravstvo i za zdravstveno osiguranje, radi i ministarstvo zdravlja. Osamdeset posto cijene pregleda u primarnoj zaštiti odlazi na fiksnu glavarinu, koja bi ubuduće trebala biti manja, a stimulirali bi se preventivni pregledi koje sad rade specijalisti.

Uz rano otkrivanje raka dojke i raka debelog crijeva, uvodi se program i ranog otkrivanja raka grlića maternice. Umjesto da pacijentice odlaze primjerice na Papa test po vlastitom nahođenju, za to će dobiti poziv od svog liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo