Nekoliko stotina hrvatskih navijača koji su stigli na Ulleval stadion u norveškoj prijestolnici silno su ljutiti što ih igrači nakon utakmice nisu pozdravili. I doista je bilo tako, nakon utakmice svi su se redom uputili u svlačionicu, tradicionalan pozdrav navijačima ovoga puta je izostao. Je li to bio dogovoren potez igrača ili su se spontano brže-bolje pokupili s terena, srameći se pruženog - teško je odgovoriti.
Međutim, u ovoj norveškoj priči ovoga puta bolju ocjenu zaslužuju navijači od igrača. Put u daleki Oslo osim što nije jeftin, a naporan je i te kako, priuštili su si samo oni najvjerniji, bilo riječ o navijačima iz Kluba navijača "Uvijek vjerni", Bad Blue Boysima, Armadi, Demonima... I svi su oni redom ostali šokirani cijenama u Norveškoj. Mnogi su, saznali smo u razgovorima s njima, pod upitnik zbog odlaska u Norvešku stavili i sam put u Poljsku na europsku smotru.
"Potrošili smo triput više nego što smo planirali, pokušali smo obuzdati troškove, ali čovjek mora jesti. Pivo koje stoji stotinjak kuna, pica i duplo više, a i samoposluga je triput skuplja nego u ostatku Europe, da smo znali da je ovako, vjerojatno bi preskočili ovo gostovanje", priča nam jedan navijač iz Pule.
Norveška je uz Japan najskuplja zemlja na svijetu. Visok standard norveško društvo duguje brojnim izvorima nafte, a prosječna godišnja zarada u Norveškoj iznosi 55 tisuća eura. Cijene su barem duplo veće nego u Europskoj uniji, zbog toga možda pati norveški turizam, no s ti (skupim) postavkama norveški sustav funkcionira sasvim pristojno. I, dakako, Norvežani ne beru brige što je strancima kod njih sve preskupo.
"Kada smo se odlučili popiti koju pivicu krenuli smo u samoposlugu. Uzeli smo si svako po pivu, došli na blagajnu i blagajnica nam je rekla da ne možemo kupiti pivu jer smo zakasnili tri minute. Ništa nam nije bilo jasno, morala se ta potruditi da nam objasni da u dućanu prodaju pivu samo do 16 sati, poslije je prodaja alkohola jednostavno zabranjena u trgovinama. Može se piti samo po barovima gdje su cijene ubitačne, negdje sežu po dvije stotine kuna za pivu", govori nam isti navijač.
Oni koji su na put krenuli bez cigareta isto su nastradali. Opaka nikotinska ovisnost stajala ih je i više od stotinu kuna za kutiju cigareta.
Na sve te muke hrvatskih pristalica došla je i utakmica, baš kao točka na "i". I samo norveški gledatelji bili su neugodno iznenađeni predstavom hrvatske momčadi.
"Pa, protiv koga mi to igramo, ovi su nepomični", čudio nam se norveški novinar. "Morate znati da smo od Hrvatske puno više očekivali", dodano je.
I ono malo entuzijazma navijača splasnulo je s dosadnim minutama ove utakmice. Pa, čak i optimizma.
Kako bi depresija bila posvemašnja tako se našim ljudima u Oslu dogodio šok kojeg izazivaju polarni dan ili noć. Kako smo na početku ljeta to polarni dan na sjeveru Europe traje i više od 20 sati, sviće već u tri ujutro, a sumrak počinje iza ponoći. Nenaviklim gostima iz južnih krajeva Europe takva promjena kvari san, organizmu trebaju i mjeseci da se na to prilagodi. Dakako, i naše navijače na europskom sjeveru polarni dan je izbacio iz uobičajenog ritma. Rezime?
U Oslu nismo vidjeli naspavanog, zadovoljnog i sitog hrvatskog navijača. Još je utakmica s mizernom partijom naših nogometaša bila najmanji problem.