Donedavna ministrica zaštite okoliša i prirode, Mirela Holy, podnijet će u ponedjeljak kaznenu prijavu zbog sumnji da je se protuzakonito nadziralo i prisluškivalo. Sama je priznala kako će prijavu podnijeti DORH-u i policiji te da smatra kako predsjednik Uprave HŽ Holdinga Rene Valčić nije imao prste u 'puštanju' spornog maila u javnost.
Bivša ministrica je prije dva mjeseca primila i prijetnje smrću, a smatra se kako joj je afera namještena jer je stala na žulj određenim lobijima koji su se mogli okoristiti određenim projektima koje je Holy ocijenila kao negativne.
Komentirajući tvrdnje Mirele Holy da je bila špijunirana zbog čega je najavila kaznenu prijavu, predsjednik Ivo Josipović rekao je da o tome ne može govoriti.
On je dodao da je Holy svojim e-mailom poduzela nepromišljen potez zbog čega snosi političku odgovornost, ali drži da je ona započela s važnim reformama i napravila vrlo dobre stvari, pa se nada se da će i njezin nasljednik tako nastaviti.
Za sumnje medija da se prisluškuje i špijunira i druge članove Vlade, Josipović je rekao da ne treba širiti paranoju.
"Ono što vam ja sasvim sigurno, s obzirom na poziciju i ovlasti, mogu reći jest da od strane onih kojima je posao da nadziru one koji ugrožavaju sigurnost i krše zakon takvih zlouporaba sigurno nema", rekao je. Ustvrdio je da ima dobar uvid u rad tajnih službi. jer mu je to i posao. Ne boji se da netko nadzire njegovu e-mail komunikaciju.
Nezadovoljstvo građana i pad popularnosti vlade za Josipovića je posljedica krize, što se, kaže, može razumjeti.
"Vremena su teška, na vladi su mnogi teški potezi i uvjeren sam da će ih vlada poduzeti", kazao je Josipović, istaknuvši pritom kako treba voditi računa da država nema puno smisla ako nije socijalna.
Smatra da su u kratkom periodu od početka mandata vlade povučeni neki potezi koji mogu dati nade da će se krenuti boljim putem, a to su, po njemu, odnos prema proračunu i planiranje velikih investicija.
No, smatra da ovog trenutka nedostaje potpuno "olabavljenje" stega koje su stavljene pred investitore propisima, koji su gomilani od osnutka države, koje koče investicije, ali i otežavaju život običnim građanima.
Upitan je li u redu što je premijer Zoran Milanović bio gost u vili poduzetnika Emila Tedeschija, Josipović je rekao kako se moramo riješiti paranoje. Dodao je da svi imaju svoje prijatelje te da je i on s Tedeschijem pio kavu, ali da to ne znači pogodovanje.
Naravno, kazao je hrvatski predsjednik, postoje osjetljivi kriteriji i granice koje se ne smiju prijeći, ali treba znati da poduzetnici nisu kužne osobe, a s druge strane političari moraju imati taj osjećaj gdje je granica između normalnog prijateljskog, kolegijalnog i poslovnog odnosa i nečega što bi javnost mogla prepoznati kao koruptivno ponašanje. Osobno nije prepoznao da bi Tedeschi mogao imati koristi od prijateljevanja s premijerom.
Ponovio je da ne ide na inauguraciju srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića u Beograd. Od Nikolića očekuje prvi korak jer treba pokazati da danas drugačije razmišlja nego što je razmišljao jučer. Za Nikolićeve izjave nakon izbora rekao je da ne idu u pravcu dobre suradnje, ali smatra da treba biti pragmatičan i pričekati što će Nikolić dalje raditi u svom mandatu.
Za Split Pride rekao je da su Split i Hrvatska položili ispit jer je skup održan mirno, bez nasilja i u duhu tolerancije. Velike policijske snage pokazuju, smatra Josipović, da je država spremna spriječiti svaki mogući nered i da je bila poučena prošlogodišnjim iskustvom.