Istraživanje koje je obuhvatilo 2.000 roditelja i mladih, a koje su provele agencije za istraživanje tržišta TRUSTe i Lightspeed Research, pokazalo je da 72% roditelja provjerava profile svoje djece na društvenim mrežama, i to barem jednom mjesečno. Tu praksu je znatno olakšao Facebook – 95% roditelja i 90% tinejdžera s otvorenim računom na nekom servisu za društveno umrežavanje, imaju jedan račun na Facebooku, te su "većinom prijatelji s roditeljima", navodi se u studiji.
Većina roditelja zapravo je prilično sigurna u način kako njihova djeca u tinejdžerskim godinama koriste stranice za društveno umrežavanje, jer je 84% njih izjavilo da su "uvjereni u to da su njihovi tinejdžeri odgovorni kad je riječ o osobnim podacima na društvenim mrežama".
To vrijedi čak i unatoč činjenici da je 68% tinejdžera prihvatilo zahtjev za prijateljstvo nepoznate osobe.
Čini se da su tinejdžeri, možda puno više nego druge skupine, svjesniji postavki privatnosti. Naime, 80% njih izjavilo je da postavke privatnosti, poput onih na Facebooku, koristi kako bi sakrili neke sadržaje od određenih ljudi, uključujući i roditelje. Ipak, 18% tinejdžera izjavilo je da su bili ukoreni zbog onoga što su objavili na svojim statusima.
Sveukupni dojam istraživanja je da su i roditelji i djeca postali puno pametniji kad je riječ o tome kako koristiti servise za društveno umrežavanje i kako upravljati svojom privatnošću.
Anne Collier, kodirektorica ConnectSafely.org, dodala je u izjavi da ovo istraživanje "potvrđuje ono što danas gledamo – da roditelji i tinejdžeri dijele zajednički interes za privatnost tinejdžera na stranicama za društveno umrežavanje", da većina tinejdžera provjerava svoje postavke sigurnosti i da roditelji u isto vrijeme to potvrđuju i uviđaju da je njihovim tinejdžerima potrebna podrška u "odgovornom korištenju uz ponešto nadzora".