ZAGREB - Na novoj, a kako stvari stoje i posljednjoj, rundi pregovora sa sindikatima i poslodavcima, Vlada je predložila harač od tri posto na sva neto primanja (plaće, mirovine, autorske honorare, menadžerske i ostale naknade) veća od 3.000 kuna te povećanje stope poreza na dodanu vrijednost na 23 posto, uz zadržavanje postojećih nultih stopa na kruh, mlijeko, lijekove, ortopedska pomagala i knjige. Namet, koji bi na snazi bio od početka kolovoza do kraja 2010. godine, službeno je nazvan "porezom solidarnosti".
Čini se da se otimačini pošteno zarađenog novca u Banskim dvorima jedino jasno usprotivila Hrvatska udruga sindikata i njezin čelnik Ozren Matijašević, dok su ostale sindikalne središnjice redom podržale prijedlog, izuzev SSSH koji će podršku dati kad vidi što je još srezano rebalansom. Pritom treba napomenuti da su se, još kada je na stolu bio prijedlog o pet ili šest posto nameta, iz pregovora povukli Nezavisni hrvatski sindikati, čiji je čelnik Krešimir Sever priznao da o ovako bitnim odlukama, koje se donose preko noći, ne može pred Vladom govoriti u ime svih Hrvata.
Razuman prijedlog koji pravilno raspoređuje teret na što širi krug ljudi!
Zamjenik šefa Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić, čija središnjica uglavnom okuplja sindikate zaposlenih u javnim i državnim službama, kaže da je uvođenje kriznog nameta i povećanje PDV-a "razuman prijedlog koji pravilno raspoređuje teret na što širi krug ljudi".
Tom širokom krugu ljudi, od kojih dobar dio, za razliku od onih zaposlenih u državnim i javnim službama te umirovljenika, od harača neće imati apsolutno ništa, na godišnjoj će se razini ukupno uzeti oko pet milijardi kuna, a ako se zna da je rupa u proračunu i više no dvostruko veća, u prijedlogu trećeg rebalansa mogu se očekivati i još neki bolni rezovi.
Harač za isplatu božićnica
I dok većini radnika u privatnom sektoru nitko ne može jamčiti, a pogotovo ne u ovakvom recesijskom trenutku, da će dobiti božićnicu, državnim i javnim službenicima je u jeku štednje ponuđeno da prihvate isplatu pola božićnice.
Predsjednik Izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Damir Kuštrak nije zadovoljan Vladinim prijedlogom, ali kaže da će njegova udruga ovakav rebalans kratkoročno podržati, iščekujući u najkraćem mogućem roku prijedlog ozbiljnog proračuna za sljedeću godinu, u kojem će se javna potrošnja uistinu smanjiti.