Napad su otkrili pripadnici Microsoftove sigurnosti, a istragu je već pokrenuo i američki Savezni istražni ured, FBI.
Radi se o agresivnom činu industrijske špijunaže, koji je trajao gotovo tri mjeseca tijekom kojih su hakeri uspjeli doći do izvornog koda najnovijih Windowsa (Millenium i Whistler) i Office aplikacija.
Microsoft je od jučer u stanju uzbune te nastoji što prije osigurati svoj kompjutorski sustav. Ipak, glasnogovronik tvrtke tvrdi da je izvorni kod operativnog sustava i poslovnih aplikacija i dalje netaknut, a inžinjeri tvrtke su otkrili da je lozinka za ulaz u Microsoftovu lokalnu mrežu u Redmondu poslana s jednog kompjutora iz same tvrtke na jednu e-mail adresu u Rusiji.
Prema izjavi anonimnog svjedoka, objavljenoj u jučerašnjem izdanju američkog Wall Street Journala, hakeri su u Microsoftovu mrežu upali uz pomoć programa za upravljanje e-poštom koji se zove QAZ Trojan, te tako prošli sigurnosne protokole sve do same baze izvornih kodova većine proizvoda tvrke.
QAZ Trojan program uvukao se u Microsoft maskiran kao Notepad u e-mail poruci jednog od namještenika tvrtke te, nakon što se smjestio u kompjutorskoj mreži najvećeg svjetskog proizvođača softvera, obavijestio jedan kompjutor negdje u Aziji. Nakon toga je "pokupio" lozinke s ostalih kompjutora u mreži u Redmondu te ih poslao na jednu adresu u Sankt Petersburgu, odakle je onda počelo učitavanje koda koje je trajalo tri mjeseca prije no što je upad otkriven.
Najveći Microsoftov problem više nije samo u tome što im je netko ukrao njihovo strogo čuvano intelektualno vlasništvo, već i u činjenici da se sad ne zna je li kod koji je pisan posljednja tri mjeseca siguran ili ne. Jesu li hakeri napravili neke izmjene i kakve. Sve to sad treba provjeriti, pa iako korisnike Microsoftovih proizvoda možda ne čekaju neka velika i previše neugodna iznenađenja, ono što sigurno slijedi, dodatne su odgode najnovijih inačica Windowsa i Office aplikacija.