NAKON VIŠE OD 10 GODINA / Gucić optužen za milijunske prijevare

Image

Više od desetljeća trebalo je proći da bi hrvatski tužitelji skupili dovoljno materijala za podizanje optužnice protiv jednog od velikana hrvatske pretvorbe i privatizacije.

20.7.2009.
20:50
VOYO logo

SPLIT - Županijsko državno odvjetništvo u Splitu podignulo je u ponedjeljak optužnicu protiv Josipa Gucića (59) i nekolicine njegovih suradnika zbog zloporabe položaja i ovlasti, prijevare u gospodarskom poslovanju i zloporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju.

Gucića se tereti da je kao vlasnik više trgovačkih društava od siječnja 1993. do 16. veljače 1994. preko drugookrivljenog Blage Begića, direktora makarske Amfore, i novcem društva NIK d.o.o. Zagreb, kojega je ujedno i vlasnik, na svoje ime kupio većinski paket dionica Amfora d.d. Makarska za iznos od 2,69 milijuna njemačkih maraka (DEM), odnosno skoro deset milijuna kuna. Time je stekao većinsko vlasništvo i sva upravljačka prava nad Amforom, a na štetu trgovačkog društva NIK.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muljačina s vlasničkim udjelima u makarskom Primorju

Dalje, Odvjetništvo u optužnici Gucića tereti i da je od kraja listopada 1995. do veljače 2000. u Makarskoj i Rijeci, kao vlasnik udjela u trgovačkim društvima Eurona, Brodokomerc i NIK, predsjednik nadzornog odbora Brodokomerca i makarskog Primorja te većinski vlasnik poslovnih udjela povezanih u grupaciji "Gucić", preko okrivljenog Gorana Čulića (predsjednika nadzornog odbora Eurone) i sada pokojne D. M. (direktorice tog društva) sklopio ugovore o kupoprodaji dionica Primorja Makarska za ukupan iznos od 4,59 milijuna njemačkih maraka, odnosno 64 posto vlasničkog utjecaja. Ugovorio je obročnu otplatu kupljenih dionica u šest rata, unaprijed odlučivši da im isplati samo 15 posto od ukupne cijene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time je oštetio male dioničare i ujedno zaposlenike Primorja, a Euroni pribavio nepripadajuću materijalnu korist, većinsko vlasništvo i upravljačka prava nad Primorjem. Bez znanja i odobrenja malih dioničara dionice Primorja je (8 milijuna kuna) prenio s Eurone na NIK, a zatim na Brodokomerc.

Disko klub, milijuni maraka i off-shore računi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gucića, Ratka Škrabića (direktora Mornara), Miju Ivandića (direktora u Hotelima Makarska), Krstu Romića, Franka Bajla i Bojanu Glavaš (direktore Gucićevih tvrtki) tereti se da su od početka 1997. do kolovoza 1998. zaključili ugovor kojim društvo Mornar iz Makarske prodaje disko klub Mak za 800 tisuća DEM, isplativo u dva obroka, društvu Kapitalna grupa Mediteraneo iz Makarske, a u cilju da to društvo stekne pravo vlasništva nad navedenom nekretninom bez plaćanja cijene. Time je Mornar oštećen za navedeni iznos, NIK za 540.000 njemačkih maraka, a Brodokomerc za nešto više od 263 tisuće maraka.

Novac koji je Šted banka iz Zagreba odobrila NIK-u i Brodokomercu prenijeli su na račun off-shore kompanije Tudorwell Investments Limited Dublin prikazujući uplatu ovih sredstava kao navodni povrat avansa i plaćanja navodno isporučene robe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skrasio se u Srbiji

U rujnu prošle godine Nacional je pisao kako se Josip Gucić odlučio skrasiti u Srbiji, čiji je državljanin te da se više nema namjeru odazivati na bilo kakve pozive hrvatskog pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Igra sudbine
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo