Obznanio je to u nedjelju hrvatski vicepremijer Goran Granić nakon povratka iz Houstona, gdje je hrvatsko izaslanstvo dva dana pregovaralo s čelnicima Enrona.
Enron je s HEP-om imao dva važeća ugovora potpisana prošle godine. Prvi, o gradnji TE Jertovec je prekinut, a drugi, o isporuci i prodaji električne energije HEP-u je izmjenjen, rekao je Granić.
Hrvatska je Vlada u Houstonu željela predstaviti plan reforme hrvatskog energetskog i elektroenergetskog sustava i dokazati da je ugovor s Enronom o gradni TE Jertovec prepreka njezinoj provedbi, rekao je Granić. Amerikanci su iskazali razumijevanje i takav je ugovor prekinut.
U Houstonu je dogovoreno da Enron zadržava pravo gradnje TE u Hrvatskoj, ali po novom konceptu otvorenog tržišta, bez garancija o količini i cijeni el. energije. Prema Granićevoj procjeni, Hrvatskoj će trebati dvije godine da provede reformu sustava, nakon čega će Enron imati 90 dana za izjašnjavanje želi li graditi TE na lokaciji u Jertovcu ili u Osijeku, lokaciji koja će im također biti ponuđena. Ako pristane, Enron će imati pet godina za završetak gradnje.
U međuvremenu HEP će kupovati el. energiju od Enrona po nešto izmjenjenom ugovoru. Do kraja tekuće godine važit će postojeći ugovor prema kojem cijena kw/h iznosi oko 0.2 kune, a u sljedećih 18 mjeseci HEP će kupovati veću količinu el. energije (60 posto više) i plaćati po višoj cijeni, od otprilike 0.3 kune po kw/h. To je jedini ustupak kojeg je hrvatsko izaslanstvo učinilo Enronu i to kako bi im djelomično kompenziralo troškove trogodišnjeg pregovaranja s bivšom hrvatskom Vladom o gradnji TE Jertovec. O tom je pitanju između Enrona i hrvatskog izaslanstva postignut načelan dogovor koji će biti službeno verificiran u sljedećih 30 dana.
Goran Granić je istaknuo da su u Houstonu postignuta prihvatljiva rješenja za obje strane i da je za Hrvatsku ovakav oblik suradnje znatno povoljniji od prethodnog.