Prema predloženom konceptu djelovat će četiri obavještajne službe, a koordinacija poslova i operativnih zadataka provodit će se na razini Vlade. Služba za zaštitu ustavnog poretka (SZUP) će postati Vladina agencija i više neće biti sastavni dio MUP-a, no s njim će surađivati, Hrvatska izvještajna služba (HIS) bit će ustrojena kao Vladina agencija za prikupljanje obavještajnih podataka u inozemstvu i djeluje samostalno, dok će pri pri Ministarstvu obrane i Glavnom stožeru djelovati Vojno sigurnosno služba i Obrambena vojna obavještajna služba. Njihov će rad koordinirati Ured za koordinaciju rada sigurnosno obavještajnih službi, a nadležni odbor Hrvatskog državnog sabora provodit će nadzor nad radom sigurnosno obavještajnih službi kao i do sada, pojasnio je Granić.
Odgovarajući na novinarski upit, zamjenik premijera rekao je da će novi sustav sigurnosnih službi omogućiti uštede do 2,5 posto, a da će analize pokazati koliko je manje potrebno zaposlenika za njegovo djelovanje.
Ured za nacionalnu sigurnost (UNS) imat će dvije važne funkcije - izvještajnu i nadzornu, a zadržat će strategijsku funkciju i neće se baviti operativnim poslovima. Predstojnika UNS-a imenovat će predsjednik Republike kako bi se osigurao kvalitetan operativni nadzor, pojasnio je Granić.
Predstojnik UNS-a Tomislav Karamarko drži da će prema predloženom preustroju predsjednik Republike ubuduće imati jači nadzor nad obavještajnim službama nego ranije, a UNS će imati krovnu funkciju strateške analitike i koordinacije. Kriterij za odabir kadrova u sigurnosno-obavještajnim službama bit će stručnost i kvaliteta, a ne politička podobnost i stranačka pripadnost, istaknuo je Karamarko.
Koncept sustava izradilo je Povjerenstvo za preustroj sigurnosno obavještajnih službi nakon nešto više od mjesec dana rada i bit će predložen na usvajanje Hrvatskom državnom saboru, a u njegovu izradu bile su uključene Vladine službe i Ured predsjednika Republike, izvijestio je zamjenik premijera Goran Granić.