Svečanom sjednicom Županijske skupštine u subotu je obilježen Dan Osječko-baranjske županije, a hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović tom je prigodom poručila kako je ravnomjeran i policentričan razvoj Hrvatske ključ demografske obnove Slavonije i cijele države te da će njezina radna skupina na jesen izraditi i predstaviti mjere daljnje fiskalne i funkcionalne decentralizacije i ravnomjernijega regionalnog razvoja.
Predsjednica je istaknula i kako je godinu dana nakon otvaranja
njezina privremenog ureda ta Županija napravila zamjetne razvojne
iskorake, pri čemu Vladin projekt "Slavonja, Baranja i Srijem"
"daje dobre razvojne učinke i dat će još bolje".
Ocijenila je kako dosadašnje napore za razvoj poljoprivrede treba
još pojačati jer "hrvatski seljak treba državu koja će mu
omogućiti profitabilnu proizvodnju, kako kroz jeftinije
kreditiranje i poticajnu poreznu politiku tako i kroz racionalno
udruživanje u klastere i zadruge te agrotehnološku pomoć".
Da bi se zaustavilo iseljavanje, potrebna je odlučna i brza državna intervencija, počevši od poticajne porezne politike u prilog investicija i plaća, subvencija i posebnih demografskih mjera za mlade obitelji. U svemu tome odgovornost imaju lokalne zajednice, općine i gradovi, istaknula je predsjednica.
Grabar-Kitarović: Moramo raditi brzo jer nam vrijeme nije saveznik
Odličnom je ocijenila vijest o rastu BDP-a od 3,9 posto u prvom tromjesečju, kazavši kako je to "velik iskorak jer omogućuje ne samo servisiranje dugova već i stvarni rast, a još je bolja vijest da se rast BDP-a ne temelji samo na potrošnji već i na proizvodnji te izvozu".
Izrazila je nadu da se na tome neće stati te da će to biti zalog za rast BDP-a od pet posto "na krilima investicija i izvoza".
"Taj rast je dostižan, ali traži još više zajedništva, organiziranosti i odlučnosti za promjene. Moramo raditi brzo jer nam vrijeme nije saveznik. Zadaća politike je jasna, širiti prostor rada, obrazovanja, kreacije, poduzetništva i demokracije te otvarati put na vanjska tržišta", poručila je predsjednica Grabar-Kitarović.
Posebno se obratila mladima koji "ostaju u svome zavičaju gradeći uspješne poduzetničke i životne priče".
"Treba nam vaš entzuijazam i optimizam. Onima koji su otišli želim reći da povratak ne znači neuspjeh, naprotiv, donesite nam svoje iskustvo, budite kreatori napretka, ne samo u Slavoniji, nego u cijeloj Hrvatskoj", istaknula je Grabar-Kitarović.
Tolušić: 19 milijardi kuna za projekte u Slavoniji
Izaslanik predsjednika Vlade ministar poljoprivrede
Tomislav Tolušić kazao je kako je u sklopu
projekta "Slavonija, Baranja i Srijem" 19 milijardi kuna
Vlada predvidjela za projekte u Slavoniji kojoj treba kotač
zamašnjak za bolji i kvalitetniji život svih stanovnika.
Istaknuo je kako je ta županija s 1,5 milijardi kuna u
posljednje tri godine najuspješnija po povlačenju
sredstava Programa ruralnog razvoja, što omogućava da
poljoprivrednici ostaju živjeti i raditi u Slavoniji. Naglasio je
i kako je u pripremi više od 250 projekata za povećanje
konkuretnosti poljoprivrede u Osječko-baranjskoj županiji
- poput novih farmi, voćnjaka i plastenika.
"Poljoprivreda u ovoj županiji ima bezbroj lijepih priča. To je baza i struktura koju moramo čuvati i osigurati da bude još uspješnija u budućnosti. Želimo da poljoprivreda bude prepoznata ne kao nužda već kao prilika zbog koje se isplati ostati u Slavoniji. Hvala onima koji podržavaju Vladinu politiku prema Slavoniji, a hvala i onima koji je kritiziraju jer oni nas tjeraju da budemo što bolji, učinkovitiji i uspješniji", poručio je ministar Tolušić.
Anušić: Želimo osigurati ravnomjeran razvoj svih dijelova županije
Osječko-baranjski župan Ivan Anušić izvijestio je kako je Županija pokrenula niz projekata poput energetske obnove zgrada, gradnje 14 sustava natapanja, regionalnog distributivnog centra za voće i povrće, novoga osječkog Kliničkog bolničkog centra (KBC), nove zgrade Prve osječke gimnazije i srednje škole u Donjem Miholjcu, pri čemu vrijednost projekata doseže gotovo tri milijarde kuna, a najveći dio osigurava se iz EU fondova te u suradnji s Vladom.
"Želimo osigurati ravnomjeran razvoj svih dijelova
županije. Pokrenuli smo županiju, postavili smo čvrste
temelje za razvoj i tu nećemo stati", poručio je
Anušić.
Zaslužnim pojedincima i ustanovama na sjednici su uručena
županijska javna priznanja.
Grabar-Kitarović: Moja zadaća je stabilnost državnih institucija i promcanje hrvatskih interesa
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u subotu nije željela komentirati unustarstranačke sukobe u HDZ-u, istaknuvši kako je njezina temeljna zadaća stabilnost državnih institucija te promicanje hrvatskih i državnih interesa.
"Iako sam bila kandidat HDZ-a i još nekih stranaka, sada sam nestranačka osoba i predsjednica svih građana u RH i nikada ne komentiram rad svojih prethodnika niti bilo koga tko je obnašao dužnost predsjednika Vlade, ili bilo koju visoku funkciju, tako niti unutarstranačke odnose bilo koje stranke", istaknula je predsjednica medijima nakon svečane sjednice osječko-baranjske županijske skupštine.
Poručila je i kako je njezina zadaća na temelju Ustava
"stabilnost državnih institucija".
"Sve dok ona nije ugrožena, to nije pitanje za mene, to je
pitanje za samu stranku i u to se ne mogu i ne smijem
uplitati", kazala je predsjednica upitana hoće li unutarstranački
sukobi u HDZ-u utjecati na njezinu eventualnu predsjedničku
kandidaturu.
Na upit očekuje li potporu HDZ-a na predsjedničkim izborima,
odgovorila je "sve u svoje vrijeme".
"Mislim da u Hrvatskoj malo previše razgovaramo o izborima i kandidaturama i gubimo dragocjeno vrijeme. Moja je temeljna zadaća i obveza brinuti se i promicati hrvatske i državne interese te brinuti se za ostvarivanje svih pretpostavki za razvoj i napredak Hrvatske", dodala je.
O Škori: Svi koji zadovoljavaju uvjete prema hrvatskom Ustavu mogu biti potencijalni kandidati
O predsjedničkoj kandidaturi Miroslava Škore, o kojoj mediji sve češće nagađaju, kazala je kako "svatko tko zadovoljava uvjete prema hrvatskom Ustavu može biti potencijalni kandidat za predsjednika ili neku drugu političku dužnost u državi".
Na upit o prosvjedu Građanske inicijative "Sinovi i kćeri Neretve" te o pismu koje su joj uputili, predsjednica je kazala kako je na pismo odgovorila te da je pisala i ministru zdravstva Milanu Kujundžiću. Kaže, nastavit će se baviti tom problematikom jer je dostupnost zdravstvene zaštite jedno od temeljnih ljudskih prava.
Prosvjedom Inicijativa "Sinovi i kćeri Neretve" iskazuje nezadovoljstvo zbog nedostatne zdravstvene zaštite na tome području te ističe zahtjev da se uspostavi helikopterska medicinska služba te donese odluka o županijskoj bolnici regionalnoga značenja.
Predsjednica je kazala kako je prije nekoliko dana primila predstavnike Hrvatskoga liječničkog sindikata i komore s kojima je razgovarala o uvjetima u zdravstvu, o čemu će obavijestiti ministra Kujundžića koji sa svojim suradnicima iz Ministarstva treba osigurati uvjete kakvi se traže. "Zabrinuta sam zbog brojnih trendova, kako u odnosu prema pacijentima tako i u odnosu prema liječnicima. Moramo biti svjesni da nam puno liječnika odlazi, da ih trebamo zadržati, puno ih više cijeniti, valorizirati sve ono što rade prekovremeno i iznad svojih profesionalnih dužnosti", ocijenila je predsjednica.
S Krstičevićem o helikopterima
Najavila je kako će glede problematike helikoptera i rješavanja pitanja hitnog prijevoza razgovarati s ministrom obrane Damirom Krstičevićem.
"Helikopteri koje Oružane snage imaju u ovome trenutku nisu za let u svim uvjetima. Ako je negdje oluja, magla ili neki drugi loši vremenski uvjeti, njima je nemoguće poletjeti. Zbog toga se zauzimam da nabavmo modernije zapadne helikoptere koji mogu letjeti u noćnim uvjetima i uvjetima otežanih vremenskih okolnosti", kazala je predsjednica Grabar-Kitarović.