Dok se današnje terapije za mršavljenje najvećim dijelom oslanjaju na potiskivanje želje za hranom, znanstvenici vjeruju da se bolji pristup problemu debljine nalazi u poticanju organizma da potroši više energije nego što je može sačuvati.
Uvjerenje znanstvenika podržavaju ranije uspješno obavljeni pokusi sa uzgojem miševa s visokom razinom metaboličke prerade. Takvi su uzgojeni miševi ujedno pokazivali odmake u uzimanju hrane, fizičkim aktivnostima i sposobnostima spremanja hrane.
Ravnatelj projekta profesor John Speakman tvrdi da se rješenje problema nalazi u promatranju organizma koji miruje: ŤČak i kada se odmaramo bez ikakvih kretnji, naš organizam troši kalorijeť. Razina potrošnje kalorija u velikoj se mjeri razlikuje od osobe do osobe, te postoje dokazi o vezi te razine sa debljanjem. Speakman nastavlja da tretmani koji suzbijaju apetiti ili hranu čine neprihvatljivom nisu učinkoviti koliko će to biti tretman kojim se upravlja s razinom metaboličke prerade. ŤAko identificiramo gene koji utječu na učinkovitost prerade hrane, otvorit će se put prema novom tretiranju debljine.ť
Studije su pokazale da 40 posto Britanaca pati od pretjerane debljine. Stoga nije čudo što su znanstvenici od udruge Wellcome Trust primili 350 000 funti za provođenje projekta.