PREDJELO
Gana - Australija Iako su ih Nijemci masakrirali u prvom kolu, Australiju ne bi trebalo podcijeniti. Sjetimo se samo kako smo ih mi ignorirali u Njemačkoj pa su na kraju slavili jer smo, zahvaljujući Tomasu i Šimuniću, otišli doma. Što je najgore, mi se uvijek sami upropastimo. Francuska, Ekvador, Švicarska, Australija, Turska - uvijek smo nedorečeni kada trebamo pokazati moć. Ganski golman Richard Paul Franck Kingson, s dvadeset godina je otišao braniti u Tursku gdje je proveo osam godina pod imenom Faruk Gürsoy.
GLAVNO JELO
Nizozemska - Japan Nizozemska uvijek ima momčad koja jako obećava, spremnu za naslov prvaka, ali iako je igrala dva finala, oba je izgubila ponajviše zbog hirova glavnih, često super prepotentnih zvijezda. Sada su dobra momčad, nemaju ego manijaka. Japanci koji, do Kameruna, nisu nikada pobijedili izvan Japana na SP-ima, su oduševljeni svojim novim odijelima u kojima, kako sami kažu, izgledaju poput James Bonda pa su tako i odlučili igrati - sa stilom, što god da se kasnije dogodi.
Kamerun - Danska Ako hoće proći dalje, kamerunski izbornik Paul LeGuen trebao bi posegnuti za metodom koju je 1990. u Italiji koristio tadašnji izbornik Rus Valeri Kuzmyich Nepomniach koji nije govorio francuski pa se s igračima sporazumjevao Morseovom abecedom što ih je dovelo do četvrtfinala protiv Engleza.
PRILOZI
Bavaria vs. Budweiser Kako li je samo Bavaria razvalila Budweiser, službeno pivo Svjetskog prvenstva što plaćaju oko 20 milijuna dolara godišnje. Prvo su snimili reklamu sa super zgodnim Nizozemkama u uskim i kratkim narančastim haljinicama, a onda su ih doveli na stadion gdje su izvele striptiz skidanja u te famozne haljinice. FIFA je poludjela, izbacila sa stadiona i naredila lokalnim vlastima da ih proslijede u zatvor što je protiv svih mogućih pravila i zakona. Spominjanje Bavarie na internetu je premašilo sve rekorde u roku jednog dana.
Urota protiv TalijanaByron Moreno iz Ekvadora sudio je utakmicu osmine finala 2002. između Južne Koreje i Italije u kojoj je brutalno sudio protiv Italije, a u vrlo sumnjivim okolnostima isključen je Totti. Pred kraj je Južna Koreja postigla gol i otišla dalje. Odmah se raširila teorija zavjere kako je FIFA instruirala Morena oko pomoći Južnoj Koreji jer je domaćin morao što duže ostati na turniru. Tenzije su još jače narasle nakon što je egipatski sudac Gamal Al-Ghandour očigledno pomagao Južnoj Koreji u četvrfinalu protiv Španjolske. Dva mjeseca kasnije, Moreno je suspendiran jer je produžio utakmicu 11 minuta kako bi omogućio pobjedu tamošnjem favoriziranom timu.
Gana je namjestila tekmu s Brazilom Vrlo ozbiljni njemački politički tjednik Der Spiegel, objavio je 2008. članak u kojem se Gana optužuje da je pustila utakmicu Brazilu u osmini finala 2006. s dogovorenim rezultatom 3-0. Declan Hill, kanadski novinar koji se bavi istraživanjem namještanja utakmica, a koji je i doturio Der Spiegelu informacije o Gani, istresao je i podatke da su ganska i nigerijska liga raj za namještanje samo što je sve skoro pa nemoguće dokazivo zbog vrlo slabog odrađivanja posla tamošnjih institucija pravne države.
Just Do It Jedan od najvećih misterija Svjetskih prvenstava bila je finalna utakmica u Francuskoj 1998. u kojoj je Brazil bio potpuno neprepoznatljiv, a pogotovo najbolji igrač Ronaldo koji se na dan utakmice osjećao vrlo loše i izbornik Zagalao ga nije htio staviti u momčad kako ne bi imao nespremnog igrača za finale, što je i objavio medijima. Ronaldo je, vidno poremećen, ipak istrčao na teren i odigrao grozno. Brazilski parlament je pokrenuo opsežnu istragu što se zapravo dogodilo te večeri u Parizu. Ispostavilo se da je lako moguće kako je Nike imao ogroman utjecaj na CBF - Brazilski nogometni savez zbog tada najizdašnijeg sponzorskog ugovora za neku momčad - 150 milijuna dolara te je insistirao da Ronaldo mora igrati.
DESERT
Netrpeljivost Arsenala i Tottenhama Poznata nogometna nepodnošljivost dvaju susjeda iz sjevernog Londona, Tottenhama i Arsenala, ne počinje, kako se obično kaže, onda kada se Arsenal iz južnog Londona doseljava na Highbury u Tottenhamovo susjedstvo 1913. već nakon završetka Prvog svjetskog rata, prilikom ponovne uspostave lige. Arsenal je dočekao rat u drugoj ligi, a ponovnim pokretanjem lige 1919, vlasnik Arsenala Henry Norris, pokreće prljavu igru mita i korupcije kako bi Arsenal umjesto Tottenhama ušao u prvu ligu, u čemu ga podržava predsjednik udruge prvoligaša, ujedno i boss Liverpoola John McKenna koji je imao prste u prvom velikom kladioničarskom skandalu prije rata, namještenoj utakmici Liverpoola i Manchestera da bi Chelsea ispao. Priča završava izbacivanjem Tottenhama u drugu ligu. Usprkos takvoj svinjariji, Tottenham posuđuje stadion Arsenalu za vrijeme Drugog svjetskog rata jer je Highbury služio kao vojni teren, a kako bi se zahvalio Tottenhamu za takvu uslugu, Arsenal i dan danas, na svakom kompletu dresova, negdje ima ušiven mali komadić Tottenhamove plave boje.
A LA CARTE
Sigruno ste se barem jednom zapitali što znače sve te silne skraćenice nizozemskih nogometnih klubova – AZ, NEC, NAC, PSV, ADO, RKC, AGOVV i VVV. NEC - Nijmegen Eendracht Combinatie, nastao kao rezultat ujedinjenja tj. kombinacije druga dva kluba iz Nijmegena, FC Nijemegena i Eendrachta, a upravo slovo C, vrlo često slovo u nazivima nizozemskih klubova, je prvo slovo od riječi Combinatie koja se koristi svaki puta kada se neki nizozemski klubovi spoje u jedan. NAC Breda je skraćenica NOAD-ADVENDO Combinatie, odnosno od Nooit Opgeven Altijd Doorzetten - Aangenaam Door Vermaak En Nuttig Door Ontspanning Combinatie Breda što u slobodnom prijevodu znači ‘Nema povlačenja, nema predaje – kombinacija iz Brede - ugodna za zabavu i koristna za opuštanje’. ADO iz Den Haaga znači Alles Door Oefening, u prijevodu ‘Sve se postiže vježbanjem’, a AGOVV - Alleen Gezamenlijk Oefenen Voert Verder, tj. ‘Samo uz zajedničko vježbanje možemo napredovati’, ali u prošlosti se zvao totalno neobično ‘Nogometni klub apeldornskih antialkoholičara’. Prošlogodišnji prvak nizozemske AZ nije od A do Z već jednostavno Alkmaar Zaanstreek, grad Alkmaar iz regije Zaanstreek.
Engleski Premiership planira agresivnu kampanju za zaštitu prava prijenosa i reproduciranja svojih utakmica u svrhu sprečavanja odljeva novca zbog web siteova koji ilegalno streamaju utakmice i vlasnika pubova koji unutra prenose strane programe s utakmicama. Namjeravaju brzo dovesti u red ovaj problem kršenja prava tako da su izvršili žestok pritisak na britansku vladu koja će donijeti zakon po kojem će internet provideri biti odgovorni za protok ilegalnog sadržaja do krajnjih korisnika. Naime, u Premiershipu godišnje okreće milijarde funti samo od poslova povezanih s Premiershipom u što nije uključena lova klubova koju klubovi vrte sami. Premiership je liga koja je prva uspostavila nova pravila za poslovanje modernog nogometa u prodaji TV prava. Krenuli su s vrlo radikalnim, ali jako unosnim ugovorom za prodaju prava prijenosa svih utakmica satelitskom SkyTVu medijskog tajkuna Ruperta Murdocha u iznosu od, tada abnormalnih, 290 milijuna eura za pet sezona. SkyTV je na vrijeme shvatio kako su Englezi opsjednuti nogometom i kako će kvaliteta igre s vremenom sve više rasti, te je svakom pretplatniku omogućio da sam izabere koju će utakmicu gledati što se s današnje perspektive internetizacije svijeta čini sasvim normalno, ali 1992. još nije bilo interneta. Tek 2006. Premier liga lišava SkyTV monopola i počinje prodavati prava i drugim TV kućama, a prošle godine, Premier liga je dogovorila ukupni ugovor od cca četiri milijarde eura od prava prijenosa utakmica diljem svijeta što znači kako će svaki klub koji će igrati Premier ligu do 2011. godišnje dobivati oko 50 milijuna eura samo od TV prava. Sky je platio 1,3 milijarde funti za 92 utakmice Premiershipa, a irski program Setanta 392 milijuna za 46. Budući da Setantini investitori nisu uspjeli prodati kompaniju prije nedavnog kreditnog kraha, Setanta će izgleda izaći iz priče završetkom ugovora slijedeće godine. Ostaje samo Sky i internet. E pa kako se tamo vrti velika lova i iako su godinama bili obazrivi prema pirateriji, odnosno besplatnim prijenosima preko interneta, čelnici Premiershipa krenuli su u visoko lobiranje protiv ilegalnih prijenosa u EU, ali i još dalje, u SAD, Japan, Kinu, skroz svugdje gdje imaju s kime razgovarati - s vlasnicima medija i svima zainteresiranim strankama da se svi po hitnom postupku i sveobuhvatno pozabave s problematikom. Već su zaposlili specijalizirane firme koje prate i istražuju ilegalne stranice te prisiljavaju provajdere da im zabrane uslugu. Budućnost će svakako bit jako zanimljiva.