Hrvatska radiotelevizija nalazi se na prekretnici - napušta monopolski položaj i mora se pripremiti za oštru konkurenciju na tržištu. Pripreme se više ne mogu odgađati i poslovna se politika HRT-a mora radikalno promijeniti, rekao je jutros u Zastupničkom domu Sabora ravnatelj HRT-a Mirko Galić.
Obrazlažući izvješće Uprave HRT-a o poslovanju u prošloj godini, Galić je istaknuo kako naslijeđeno stanje ugrožava poslovanje HRT-a, te kako je financijska situacija neodrživa. Prošle je godine HRT zabilježio gubitak od 120 milijuna kuna, a ako se nešto pod hitno ne poduzme do kraja ove godine njezin bi dug dosegnuo 400 milijuna kuna, ustvrdio je Galić. Svakog mjeseca HRT-u nedostaje između 15 i 17 milijuna kuna, pa počinjemo "jesti vlastitu supstancu", kazao je.
"Kuća" je, kaže Galić, glomazna i skupa, a njezin obim programa nadilazi potrebe. Naveo je, nadalje, kako je na HRT-u puno centralizma i malo prostora za inicijative, kako ne postoji razrađen sistem upravljanja koji bi omogućio brze reakcije na događaje, kako je previše i stalno zaposlenih i vanjskih suradnika, kako nema novca ni za kupovinu, ni za proizvodnju programa. Stoga, treba poduzeti radikalne promjene.
Prve mjere sanacije već su poduzete, smanjen je broj managerskih plaća sa 100 na 7, smanjena su prava na osobne automobile i reprezentaciju, revidirani su neki ugovori koji predstavljaju veliki trošak, te je reducirana vanjska suradnja, izvijestio je Galić.
Poduzetim mjerama uštedjet će se ove godine oko 50 milijuna kuna, no to, kaže Galić, neće biti dovoljno, ako se televizijska pretplata ne oslobodi plaćanja PDV-a. Za promjene na HRT-u važna je financijska stabilnost koja se, po njemu, može postiči ili povećanjem pretplate ili novcem iz proračuna.
No, potpuni plan restrukturiranja HRT-a može se učiniti tek nakon donošenja zakona o HRT-u. Pritom treba zaštititi samostalnost i neovisnost HRT-a, te omogućiti da djeluje kao javni servis.
Proces je započeo - uvode se standardi objektivnosti i pluralizma, a program se depolitizira. No, preobrazba iz državne u javnu televiziju provodi se u teškom i složenom gospodarskom okruženju. Pripreme za novu televiziju i tržišnu utakmicu trebale su, ističe Galić, početi ranije, no sada se više ne mogu odgađati.
Zastupnički je dom svoju sjednicu nastavio raspravom o tom, kao i Izvješću Državnog ureda za reviziju o reviziji poslovanja HRT-a.