Fantastično: Ivica već u prvoj utrci ima medalju!

Skijaške radosti za sportsku Hrvatsku ne prestaju! Ivica Kostelić osvojio je medalju već na prvoj utrci Svjetskog prvenstva u Garmisch-Partenkirchenu!

9.2.2011.
10:46

arti-201102050017006Najbolji svjetski skijaš, Ivica Kostelić, sjajno je otvorio nastup na 41. svjetskom prvenstvu u alpskom skijanju koje se od 8. do 20. veljače održava u Garmisch-Partenkirchnu. U prvoj disciplini muškog dijela programa, superveleslalomu, Ivica je osvojio treće mjesto.

http://www.youtube.com/embed/7_UXPThSrLc arti-201102060011006Na iznimno teškoj i zahtjevnoj stazi Kostelić je odskijao sjajno i bez većih pogrešaka. Na koncu je imao 72 stotinke sekunde zaostatka za pobjednikom Talijanom Christofom Innerhoferom, dok je drugo mjesto osvojio Austrijanac Hannes Reichelt sa 60 stotinki sekunde zaostatka. Danas su nastupila još trojica hrvatskih skijaša. Natko Zrnčić-Dim je osvojio 26. mjesto sa 4.84 sekunde zaostatka, dok Tin Široki i Dalibor Šamšal nisu završili utrku.

arti-201102050213006To je Ivičina druga medalja na svjetskim prvenstvima nakon zlata osvojenog u slalomu u St. Moritzu 2003. godine, te osma ukupno za Hrvatsku. Janica Kostelić je osvojila pet zlata - u St. Moritzu 2003. je pobijedila u slalomu i kombinaciji, a dvije godine kasnije u Bormiju u slalomu, spustu i kombinaciji, dok je Natko Zrnčić-Dim prije dvije godine u Val d'Isereu bio treći u superkombinaciji.

Kostelić je na ovoj stazi prije godinu dana ostvario svoj drugi najbolji rezultat u Super-G, bio je drugi, a da je bitno popravio svoje nastupe u ovoj disciplini pokazao je ove sezone pobjedom u Kitzbuhelu i petim mjestom u Hinterstoderu prošle subote. U subotu je na rasporedu muški spust, a još uvijek je pitanje hoće li Kostelić nastupiti. U Garmischu se po prvi put na svjetskim prvenstvima osim medalja dijele i novčane nagrade, a nagradni fond je 105.000 dolara za svaku utrku. Pobjedniku je primalo 42.000 dolara, srebro donosi 26.000 dolara, dok je Ivica za treće mjesto osvojio 15.700 dolara.

Uoči superveleslaloma, bilo je mnogo prigovora na pripremu staze. Većina skijaša je bila ogorčena uvjetima. Staza je bila ledena, mračna i grbava, pa ne treba čuditi što od 72 prijavljena skijaša do cilja nije stiglo čak 30 skijaša. Među skijašima koji su odustali bili su i Amerikanac Ted Ligety, Norvežani Aksel Lund Svindali i Kjetil Jansrud, te Kanađanin Erik Guay, dok je Amerikanac Bode Miller tijekom utrke imao velikih problema i izgubio je štap. Na koncu je ipak stigao do cilja i zauzeo ukupno 12. mjesto.

U subotu je na rasporedu muški spust, a još uvijek je pitanje hoće li Kostelić nastupiti.

1. Christof Innerhofer (Ita) 1:38.31 2. Hannes Reichelt (Aut) 1:38.91 3. IVICA KOSTELIĆ (HRV) 1:39.03 4. Didier Cuche (Švi) 1:39.34 5. Benjamin Raich (Aut) 1:39.65 6. Romed Baumann (Aut) 1:39.79 7. Carlo Janka (Švi) 1:40.03 8. Werner Heel (Ita) 1:40.13 9. Peter Fill (Ita) 1:40.34 10. Adrien Théaux (Fra) 1:40.44 11. Michael Walchhofer (Aut) 1:40.51 12. Bode Miller (SAD) 1:41.06 13. Silvan Zurbriggen (Švi) 1:41.12 14. Tommy Ford (SAD) 1:41.21 15. Matteo Marsaglia (Ita) 1:41.26 26. NATKO ZRNČIĆ-DIM (HRV) 1:43.15... TIJEK UTRKE:Jedan od najvećih Ivičinih konkurenata u Svjetskom kupu, Silvan Zurbriggen, nije uspio pomrsiti račune našem skijašu. Švicarac je odvozio solidno, ali trenutno je iza Kostelića, na 13.mjestu, s velikih 2.81 sekunde zaostatka.

Odustao je i Kanađanin Guay, još je samo nekoliko favorita na startu. Kostelić je na pragu novog velikog uspjeha.

Ni Benjamin Raich neće biti na postolju, stigao je u cilj kao peti, Ivica i dalje ima medalju!

Odmah iza Kostelića startao je Aksel Lund Svindal koji nije uspio završiti utrku.

Bravo Ivice! Vodeći skijaš svjetskog kupa opet je bio sjajan i trenutno ima medalju! Ne samo da se odlično snašao na vrlo teškoj stazi, nego je u cilj stigao kao treći, sa 72 stotinke zaostatka iza Innerhofera.

Švicarac Carlo Janka stigao je u cilj kao četvrti, a jedan od favorita, Nijemac Michael Walchhofer je sasvim podbacio. I njega je staza izbacila iz ravnoteže, napravio je veliku grešku i na kraju bio tek osmi sa 2,20 sekunde zaostatka.

Ponovno promjena na vrhu. Prvo mjesto preuzeo je Talijan Cristof Innerhofer sa 60 stotinki prednosti ispred Reichelta.

Pobjednik superveleslaloma u Hinterstoderu, Hannes Reichelt, opet je najbolji nakon 12 natjecatelja. Stigao je u cilj kao prvi sa 88 stotinki prednosti ispred Baumanna.

Gotovo da nije bilo skijaša koji nije 'plesao' po stazi. Bode Miller vozio je sjajnu utrku do nekoliko stotina metara prije kraja, a onda je napravio veliku pogrešku i na kraju stigao u cilj kao treći (+1.27).

Talijan Werner Heel zauzeo je drugo mjesto s 34 stotinke zaostatka za Baumannom

Fantastična vožnja Romeda Baumanna! Austrijski skijaš prošao je stazu sa čak sekundom i 56 stotinki bržim vremenom od Jermana.

Odličan je bio i Švicarac Viletta, imao je 99 stotinki prednosti na drugom prolaznom vremenu, ali ni on nije uspio završiti utrku na jako grbavoj i ledenoj stazi.

Sjajno je odvezao Slovenac Andrej Jerman. Stigao je u cilj sa sekundom i 10 stotinki ispred sunarodnjaka Gorze.

Počeli su problemi na jako teškoj i zahtjevnoj stazi. Amerikanac Ted Ligety prvi je natjecatelj koji nije završio utrku, a treći na startu, Francuz Frey, dvaput je bio na rubu izlijetanja.

Počela je prva utrka na Svjetskom prvenstvu. Slovenac Aleš Gorza startao je prvi i prošao kroz cilj u vremenu 1.42.45.

NAJAVAZa Ivicu Kostelića i ostatak hrvatske ekspedicije (Natko Zrnčić Dim, Dalibor Šamšal, Tin Široki) završili su trenuci odmora i relaksacije na poprištu svjetske skijaške smotre u Garmisch-Partenkirchenu. Bazen i krevet će od srijede zamijeniti utrkama, a prvi će ispit na čuvenom Kandaharu imati u superveleslalomu.

"Stazu su slabo pripremili. Grba i leda koliko hoćete, a i loše se vidi jer prolazi kroz šumu, pa ima puno sjena. Rekao bih čak da je opasna. Gore je prilično ravna, a dolje tehnički zahtjevna. Barem će biti zanimljivo", izjavio je Kostelić za hvatske medije, prenosi Večernji list.

Sve je iznenadio i informacijom da bi čak mogao propustiti svoju najjaču disciplinu, odnosno utrku u kojoj, po rezultatima i formi ove sezone, ima gotovo sigurnu zlatnu medalju. Naime, vodeći skijaš Svjetskog kupa još uvijek kalkulira hoće li u ponedjeljak voziti superkombinaciju.

"Sve su mogućnosti otvorene, pa čak i ta. Propuštanje utrka ima za cilj prikupljanje snage, treniranje umjesto odlaska na start, a sve to kako bismo izdržali do kraja sezone", objasnio je najbolji hrvatski skijaš i otkrio prioritete.

"Naravno da ću se truditi na Svjetskom prvenstvu, ali ukupna pobjeda u Svjetskom kupu je moj prioritet. To je najveća nagrada u karijeri jednog skijaša. To je moj san i posebno će oduševiti Hrvate. Ovih je dana u mojoj domovini atmosfera kao iz najboljih Janičinih vremena", otkrio je Kostelić junior za njemački Spiegel.

Otkrio je i to koliko mu je važno što je Janica u njegovom stožeru i što ga ove sezone prati na gotovo svim utrkama Svjetskog kupa.

"Janica je vrlo tiha i mirna osoba. Ako su u mom timu svi nervozni, Janica je uvijek ta koja će biti smirena. Daje mi izvrsne savjete, naprimjer, kako proći kroz određene zavoje ili zamke na stazi. Ima sjajno oko za detalje", nahvalio je Ivica svoju sestru u Spiegelu.

Inače, utrka muškog superveleslaloma je na rasporedu u 11 sati, nastupit će 73 skijaša iz 30 zemalja, a Ivica odlično kotira i na kladionicama. Nije među glavnim kandidatima za zlato, ali je zato jedan od favorita za medalju.