POVIJESNA PRESUDA / Europski sud za ljudska prava odlučio u korist štediša Ljubljanske banke!

Europski sud za ljudska prava donio je konačnu odluku u korist štediša Ljubljanske banke. Slovenija dvama štedišama mora vratiti staru deviznu štednju u roku godinu dana, a to bi lačanom reakcijom svima ostalima moglo donijeti stotine milijuna eura.

16.7.2014.
17:33
VOYO logo

Povijesna odluka Europskog suda za ljudska prava, više od 20 godina nakon što su prevareni deseci tisuća štediša.

"Slovenija i Srbija odgovorne su za dugove štedišama Ljubljanske Banke Sarajevo i Investbanke u Tuzli. Nije bilo opravdanog razloga da štediše toliko godina čekaju povrat svoje štednje."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon 23 godine otkad se vuše prolem stare devizne štednje u ljubljanskoj banci napokon je jednonm zauvijek riješeno tko je odgovoran za povredu prava na imovinu, tko je odgovoran za otimačinu štednje običnih ljudi", rekla je Monika Mijić, zastupnica Bosne i Hercegovine pri Sudu za europska prava.

Sud je ovime potvrdio pilot presudu iz 2012. i postat će presedan za sve takve slučajeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ova presuda je apsolutno presedan u ovoj problematici. Smatram da je ona vrlo važna jer se odnosi na veliki broj hrvatskih građana, štediša Ljubljanske banke Ljubljana", rekla je ŠteficaStažnik, zastupnica RH pred Europskim sudom za ljudska prava.

Pravo je pitanje: što presuda znači za štediše iz Hrvatske? Rješenje čeka 130.000 ljudi i to za 130 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Drago mi je da su svi štediše, a u ovom slučaju naročito štetide iz RH, konačno dobili odluku temeljem koje će biti im vraćena njihova štednja", izjavila je prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih poslova VesnaPusić.

Sud je naložio Sloveniji i Srbiji da štedišama vrate novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Srbija i Slovenija moraju učiniti sve potrebno, donijeti zakone i amandmane, unutar jedne godine i pod nadzorom Vijeća ministara, kako bi gospodin Šahdanović, gospodin Ališić i gospodin Sadžak, kao i drugi u njihovom položaju, mogli doći do svoje štednje."

Sve bi moglo imati katastrofalne posljedice na državni proračun Slovenije - procjenjuje se da joj za sve treba između 200 i 300 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik MilivojeŽugić, pravni zastupnik brojnih bivših štediša Ljubljanske banke, izjavio je da je današnja presuda dobra vijest za sve štediše Ljubljanske banke, a i za njega osobno zbog dva desetljeća odvjetničkoga truda u obrani prava tih štediša.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo