PROSVJEDI DILJEM KONTINENTA /

Europljani rekli odlučno 'NE' mjerama štednje!

Image
Foto: AP

Najmanje 62 osobe privedene su do 11 sati, a 34 su ozlijeđene u srijedu u Španjolskoj koja se kao i susjedni Portugal općim štrajkom uključila u europski dan prosvjeda protiv oštrih mjera štednje što najteže pogađaju jug kontinenta, a prosvjedi su predviđeni i u Francuskoj te Njemačkoj.

14.11.2012.
12:16
AP
VOYO logo

Općem štrajku u Španjolskoj, što su ga za 14. studenoga sazvala dva najveća sindikata UGT i CCOO protiv "samoubilačke" politike MarianaRajoya, odazvalo se između 82 i 90 posto radnika, tvrde sindikati, no podaci o potrošnji energije govore o znatno manjem broju, prenosi španjolski tisak.

Industrija je stala. Štrajkaju radnici metalne, kemijske, automobilske industrije i građevinarstva, a javni prijevoz osigurava minimum usluga, prenosi tisak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najmanje su 62 osobe privedene u raznim dijelovima Španjolske u vezi sa štrajkom, rekla je CristinaDiaz, glavna ravnateljica policije u 11 sati i 15 minuta", piše dnevni list El Pais. Dodaje da su "najmanje 34 osobe ozlijeđene, među kojima je 18 policajaca". Promet je poremećen u gradovima.

Četvrto gospodarstvo eurozone, Španjolska, pogođena je visokom nezposlenošću od 25 posto. Opći štrajk u srijedu drugi je u godinu dana otkako je na vlast došla konzervativna vlada Mariana Rajoya.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AP

Od zadnjeg štrajka, 29. ožujka, prosvjedi se nižu u toj zemlji protiv vladine politike štednje koja planira tako uštedjeti 150 milijarda eura do 2014., a te mjere duboko pogađaju najsiromašnije.

Međunarodni zajmodavci i neki ekonomisti ističu da je program visokih poreza i rezanja potrošnje nužan za ozdravljenje javnih financija nakon godina pretjeranog trošenja.

U susjednom Portugalu, koji je lani prihvatio zajam Europske unije u visini od 78 milijarda eura, ulice su mirnije, no javno ogorčenje vladinim mjerama štednje raste i prijeti potkopati politiku koju vodi premijer PedroPassosCoelho. Kako podsjeća Reuters, njegova vlada desnog centra morala je odustati od planiranog dodatnog opterećenja plaća, ali je zato povećala druge poreze.

Mjere portugalskog premijera pozdravila je ovaj tjedan njemačka kancelarka AngelaMerkel za posjeta Lisabonu gdje su je Portugalci dočekali prosvjedima jer, kao i većina članica južnog dijela Europske unije, Njemačku označavaju najvećim krivcem za nametnutu im štednju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Španjolskoj je u sindikate udruženo pet milijuna ljudi, ili 22 posto, a u Portugalu četvrtina od 5,5 milijuna radnika.

Najveći talijanski sindikat CGIL također je pozvao radništvo u srijedu na četverosatni prosvjedni prekid rada te se očekuju poremećaji u prometu, javlja Reuters i dodaje da su najavljeni prosvjedni marševi studenata i učitelja. Agencija AFP prenosi da je tisuću osoba sudjelovalo u povorci u središtu Rima, a u industrijskim centrima Torinu i Milanu prosvjedovale su tisuće ljudi, navode sindikati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Grčkoj, najzaduženijoj članici Europske unije i najteže pogođenoj krizom eurozone, štrajkalo se dva dana prošli tjedan kada je parlament izglasao zakone o novim mjerama štednje. Za srijedu su vodeći sindikati zaposlenih u javnom i privatnom sektoru organizirali trosatni prekid rada u Ateni gdje policija očekuje prosvjed 10.000 ljudi.

Image
Foto: AP

U Madridu će poseban prosvjed, osim radništva, održati i pokret Ogorčenih (Indignados) koji se rodio kao snažan izraz otpora prema globalnoj vladavini banaka i burza.

"Današnji dan bit će etapa u povijesti europskog sindikalizma", obećao je u Madridu Ignacio FernandezToxo, glavni tajnik sindikata CCOO i pozvao na štrajk "protiv vlade nezaposlenosti i bijede".

Prosvjedi su za srijedu najavljeni u Francuskoj te Njemačkoj, gdje je predsjednik Njemačke konfederacije sindikata (DGB) MichaelSommer upozorio na opasnost politike štednje u zemljama europskog juga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Grčkoj, Španjolskoj, Portugalu, štedi se na leđima naroda (...) Gospodarskom politikom te se zemlje uništavaju (...) zbog toga se javlja takav otpor, takva pobuna", kaže Sommer.

I dok Europska unija predviđa da će rast u eurozoni u 2013., ostati na 0,1 posto, čak je i Međunarodni monetarni fond upozorio da bi politika štednje mogla postati "politički i društveno neodrživa".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo