Jedna je mina eksplodirala na području Brčko Distrikta kao posljedica poplava, a u tome incidentu nitko nije ozlijeđen, izvijestio je u srijedu Centar za uklanjanje mina u BiH (BHMAC).
Prema izvješću Centra, nabujale rijeke su pomakle minsko polje zbog čega je došlo do eksplozije jedne mine.
Iz Centra su pozvali građane da improviziranim oznakama obilježe mjesta minskih sredstava, da ih ne diraju i obavijeste civilne zaštite, policiju, pripadnike Oružanih snaga BiH ili timove BHMAC-a, navodi se u priopćenju Centra za uklanjanje mina u BiH.
Svi timovi BHMAC-a su u gradovima i općinama gdje se voda povukla, kako bi utvrdili pomicanje granica miniranih područja.
Zajedno s posebnim timom Belgijske vojne akademije tijekom dana će se bespilotnom letjelicom snimiti područje Maglaja i Doboja da bi se utvrdilo pomicanje posijanih mina kao posljedice poplava i klizišta.
Iz BHMAC-a su izvijestili kako su od mina najugroženija područja Bosanske Posavine, Tuzlanska županije, područje Doboja, Maglaja, Olova i Unsko sanske-županije, koje su i najviše pogođeni poplavama.
U Bosanskoj posavini stanje stabilnije, voda prestala prodirati
Stanje na području Bosanske posavine u srijedu ujutro je stabilizirano nakon što je zaustavljen prodor vode kroz nasip uz Savu kod mjesta Kopanice, izvjestili su iz službi civilne zaštite.
Helikopteri su više od 48 sati na probijeni dio nasipa prebacivali materijal kojim su na kraju uspjeli 'začepiti' rupu kroz koju je probijala voda iz nabujale Save.
Učvršćivanje nasipa ipak će se nastaviti i tijekom dana no već je zamjetno kako se voda počela povlačiti na južnom dijelu oraške općine koja je u utorak bila najugroženija nadiranjem vode.
Brojna naselja poput Vidovica i Kopanica ipak su i dalje pod vodom. Na području Bosanskog Šamca koji je prije dva dana potpuno poplavljen voda se nastavlja postupno povlačiti no to se odvija veoma sporo pa gradska jezgra i dalje liči na jezero.
Nastavljena je dostava humanitarne pomoći.
Smrtonosni antraks
Veterinarski fakultet Sarajevo formirao je krizni stožer i aktivirao svoju veterinarsku službu koja djeluje u sastavu Federalne uprave Civilne zaštite.
"Od danas će stručni tim Veterinarskog fakulteta (patolog, mikrobiolog, infektolog, virusolog i epidemiolog) obilaziti ugrožena i pogođena područja, kontaktirati lokalne veterinarske organizacije i štožere CZ, izvršiti uvid u stanje na terenu i predlagati konkretne mjere. Prva mjera se odnosi na leševe životinja koji moraju biti propisano neškodljivo uklonjeni u jame, s obzirom na to da kapaciteti spalionica koje postoje u CZ nisu dovoljni, a te spalionice su namijenjene za male leševe (perad, ovce)", rekao je dekan fakulteta Nihad Fejzić.
Sinoć voda narasla iz neobjašnjivih razloga
Sjeverni dio Bosne se još uvijek grčevito bori s podivljalim rijekama, a u središnjem dijelu zemlje došlo je do odrona zemljišta.
Stanje u općini Donji Žabar u Bosni i Hercegovini se pogoršalo jer je u posljednjih nekoliko sati voda narasla iz neobjašnjivih razloga iako je prije toga bila u opadanju.
Poplavljeno je više od 100 kuća, a evakuacija je u tijeku. Hitno su im potrebni čamci za spašavanje, vreće za pijesak, pumpe za izbacianje vode i druge potrepštine.
U Doboju su nastavili s ispumpavanjem vode iz podrumskih i prizemnih prostora poplavljenih objekata, a aktivno se radi na čišćenju grada.
Šef diplomacije, Zlatko Lagumdžija, okupio je veleposlanike u BiH i predstavnike međunarodne zajednice kako bi ih upoznao sa zastrašujućim razmjerima poplava i klizišta te zamolio za svaku vrstu pomoći.
Od osam sati navečer do šest sati ujutro u Bosanskom Šamcu je na snazi policijski sat zbog kriminalaca koji pljačkaju kuće.
U razgovoru za Klix.ba načelnik Općine Šamac, Savo Minić, ističe da je od jutros prioritet dostavljanje hrane i vode građanima, kao i uključivanje crpnih pumpi u gradu.