Uzgoj kokaina u Boliviji, nakon Perua i Kolumbije trećeg najvećeg proizvođača, pao je prošle godine zbog pojačanih vladinih napora da iskorijeni tu biljku iz koje se proizvodi droga, objavio je u ponedjeljak UN.
No zbog visokih cijena listova koke, uzgoj je farmerima i dalje zanimljiv, stoji u izvješću UN-ova ureda za kriminal i narkotike (UNODC) i bolivijske vlade.
Uzgoj koke pao je 2011. za 12 posto na oko 27.000 hektara, čime je zaustavljen višegodišnji trend rasta, kažu u UN-u.
Uništeni zasadi koke porasli su za trećinu, na oko 10.500 hektara, dok je ukupni prinos te biljke smanjen s 55.500 tona na 48.100 tona.
Cijena listova koke porasla je na legalnom tržištu 31 posto, a na kriminalnom za 16 posto. Bolivijski seljaci mogu uzgajati određenu količinu koke za tradicionalnu uporabu, kao što je spravljanje čaja ili žvakanje listova te biljke.
Ukupna vrijednost tržišta koke porasla je s 310 milijuna dolara 2010. na 353 milijuna dolara 2011. i iznosi 1.5 posto bruto društvenog proizvoda Bolivije, pokazuju UN-ovi podaci.
Izvješće je objavljeno tri dana nakon što je Washington zadržao Boliviju na listi zemlja kojima se zamjera da ne čine dovoljno u suzbijanju trgovine drogom. Ljevičarski predsjednik te zemlje Evo Morales bivši je uzgajivač koke i žestoki kritičar američke vanjske politike.
On je kritizirao odluku Washingtona da Boliviju drži na "crnoj listi" na kojoj su, među ostalima, Mijanmar i Venezuela.
"Američka vlada nije prepoznala napore naše vlade. To su političke odluke protiv vlada koje su antiimperijalističke i antikapitalističke", rekao je Morales.