BERLIN - Kao što je čest slučaj i u Zagrebu, tako i berlinska gradska vlast muku muči s prometnim prekršajima koje čine vozači automobila s diplomatskim pločicama. Prema Bečkoj konvenciji o diplomatskim odnosima, diplomati i njihova vozila zaštićeni su imunitetom, tako da praktično mogu raditi što ih je volja, jer ih nije moguće pravno goniti.
Samo tijekom 2008. godine, u Berlinu je zabilježeno 8.398 prometnih prekršaja u režiji stranih diplomata, od čega je 55 prometnih nesreća (u 27 slučajeva vozači diplomatskih automobila su pobjegli s mjesta nesreće), a u najvećem broju slučajeva riječ je o nepropisnom parkiranju. U gradskoj blagajni zbog svih tih prekršaja manjka više od 160.000 eura nenaplaćenih kazni.
Manjak bi zasigurno bio i znatno veći, da prometna policija u dobrom dijelu slučajeva nije odustala od bilježenja prekršaja, svjesna da je učinak nikakav.
Njemačko ministarstvo vanjskih poslova zemljama, čije je osoblje počinilo prekršaje, jednom godišnje "daje do znanja" da su prekršaji počinjeni, ali se oni gotovo nikad ne kažnjavaju.
Ipak, iznimka od tog pravila jest smjena bugarskog veleposlanika pošto je sasvim slučajno jedan snimatelj zabilježio njegov sukob (u vidljivo pijanu stanju) s njemačkom policijom, tijekom kojega je čak pokušao pregaziti policajku!
Na popisu zemalja, čiji diplomati čine najviše prekršaja, vodi Saudijska Arabija, a iza nje su Ruska Federacija, Egipat, Kina, Libija, Iran, Poljska, Francuska i Grčka. Hrvatski diplomati spadaju među opreznije vozače te su u 2008. počinili samo 14 prometnih prekršaja.
Zastupnik kršćanskih demokrata u berlinskoj vijećnici Peter Trapp, smatra da je to stanje neodrživo. "Ne može biti da se obični građani bez iznimke kažnjavaju, a istodobno članovi diplomatskog zbora ostaju nekažnjen. Zakoni i pravila zemlje domaćina moraju se poštovati i mislim da bi ministarstvo vanjskih poslova moralo učiniti pritisak na veleposlanstva", smatra Trapp.