Istraživači sa Sveučilišta Edinburgh su objavili studiju u kojoj se dokazuje da roditelji pušači povećavaju rizik da njihova novorođenčad obole od smrtonosne bakterije meningitisa. Istraživanje provedeno u Grčkoj je pokazalo da dim cigarete pomaže bakteriji u prijanjanju uz tkivo u grlu djeteta. Što je više dima kojem su djeca izložena to se više bakterija nakupi u njihovom grlu. Ujedno je otkrivena i povezanost pušenja u roditelja sa smrću gušenjem i infekcijom pluća u novorođenčadi. Znanstveni tim je proveo ispitivanje nad 250 žena i otkriveno je da sva djeca koja nose bakterije za majke imaju pušačice.
Većina je ljudi prirodno otporna na meningitis, ali postoji vjerojatnost oboljenja, pogotovo u djece do pet godina. A već se dulje vremena zna da su pušaći nositelji bakterija. Dakle, ako majka puši, vrlo je vjerojatno da njeno dijete nosi bakterije. A kao i u svim slučajevima zaraze, što je veći broj prisutnih bakterija, veći je rizik od razvoja bolesti u djeteta. Točnije, rizik od meningitisa je dva puta veći u djece roditelja koji puše.
Istraživanje je provedeno u Grčkoj jer u njoj žene jednako puše bez obzira na društveni položaj i imovinski status, što nije slučaj u Britaniji gdje većina žena koje puše dolazi iz skupina s manjim imovinskim statusom. To bi moglo biti objašnjenje zašto od meningitisa obolijevaju djeca čiji su roditelji siromašniji.