Dim cigarete i meningitis u beba

Roditelji koji puše povećavaju rizik da se njihove bebe zaraze po život opasnom bakterijom meningitisa za čak dva puta

12.6.2000.
18:33
VOYO logo

Istraživači sa Sveučilišta Edinburgh su objavili studiju u kojoj se dokazuje da roditelji pušači povećavaju rizik da njihova novorođenčad obole od smrtonosne bakterije meningitisa. Istraživanje provedeno u Grčkoj je pokazalo da dim cigarete pomaže bakteriji u prijanjanju uz tkivo u grlu djeteta. Što je više dima kojem su djeca izložena to se više bakterija nakupi u njihovom grlu. Ujedno je otkrivena i povezanost pušenja u roditelja sa smrću gušenjem i infekcijom pluća u novorođenčadi. Znanstveni tim je proveo ispitivanje nad 250 žena i otkriveno je da sva djeca koja nose bakterije za majke imaju pušačice.

Većina je ljudi prirodno otporna na meningitis, ali postoji vjerojatnost oboljenja, pogotovo u djece do pet godina. A već se dulje vremena zna da su pušaći nositelji bakterija. Dakle, ako majka puši, vrlo je vjerojatno da njeno dijete nosi bakterije. A kao i u svim slučajevima zaraze, što je veći broj prisutnih bakterija, veći je rizik od razvoja bolesti u djeteta. Točnije, rizik od meningitisa je dva puta veći u djece roditelja koji puše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je provedeno u Grčkoj jer u njoj žene jednako puše bez obzira na društveni položaj i imovinski status, što nije slučaj u Britaniji gdje većina žena koje puše dolazi iz skupina s manjim imovinskim statusom. To bi moglo biti objašnjenje zašto od meningitisa obolijevaju djeca čiji su roditelji siromašniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo