Deset izuzetnih žena za koje vjerojatno niste nikad čuli

One su svoju energiju usmjerile za opće dobro i pomogle su tisućama, pa čak i milijunima da vode kvalitetniji i sretniji život.

30.10.2012.
8:41
VOYO logo

Waris Dirie – aktivistica koja se borila protiv obrezivanja žena

Kad je Waris Dirie imala pet godina, bila je podvrgnuta ritualnom ženskom obrezivanju, koje je uobičajeno u Somaliji. Zapravo, riječ je o sakaćenju spolnih organa kako žene ne bi osjetile seksualno zadovoljstvo, pa tako, navodno, neće imati motiva za blud i preljub. U najvećem broju slučajeva ovaj se bolni 'zahvat' provodi u nehigijenskim uvjetima, bez anestezije i može završiti smrću.

Kad je navršila 13 godina, Dirie se uspjela preseliti u Veliku Britaniju. Tri godine kasnije otkrio ju je modni fotograf, nakon čega je započela uspješnu karijeru fotomodela. No, Somaliju nije zaboravila. Kako bi pomogla drugim djevojčicama, osnovala je Fondaciju Waris Dirie, čiji je cilj ukazati svijetu na ovu okrutnost. Zbog posvećenosti ovom cilju, UN ju je proglasio ambasadoricom dobre volje zaduženom za spomenutu problematiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kelly Perkins – nakon presađivanja srca i dalje planinari i zagovara donaciju organa

Do 30. godine Kelly Perkins je bila strastvena planinarka i osvojila je mnoge poznate vrhove. No, 1992., nedugo nakon povratka iz Europe, gdje je planinarila sa suprugom, Kelly je otkrila da ima srčanu bolest – kardiomiopatiju. Tako je 1995. dobila novo srce. Od planinarenja ipak nije odustala, te je postala prva osoba koja se s transplantiranim srcem popela na neke od najviših planina svijeta, uključujući i Kilimandžaro u Africi. Svoja putovanja koristi za promociju donacije organa.

Emme Aronson – prvi plus-size supermodel

Vijesti o smrti anoreksičnih modela potaknuli su modnu industriju da lansira projekt plus-size modela. Emme Aronson postala je prvi takav supermodel i glasnogovornica američke nacionalne udruge za poremećaje u prehrani. Nastojala je uvjeriti mlade djevojke da prihvate činjenicu da postoje ljudi različitih oblika i veličina, te da zdravlje ne znači konfekcijski broj 0.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Wangari Maathai – dobitnica Nobelove nagrade za mir

Aktivistkinja za okoliš prva je Afrikanka koja je dobila prestižnu Nobelovu nagradu za mir. Uručena joj je 2004. zbog doprinosa samoodrživom razvoju, demokraciji i miru. Ona je, naime, osnovala pokret Zelenog pojasa, u sklopu kojeg je uvjerila Kenijce, uglavnom žene, da je nužno saditi drveće. Njen napor je doveo do sađenja više od 20 milijuna drveća u Keniji. Maathai se uključila i u oporbeni pokret protiv nedemokratske vlade. Zbog svog angažmana je 2002. izabrana u kenijski parlament. Njen bivši suprug je izjavio da se razveo od nje jer je 'previše obrazovana, jaka, uspješna, tvrdoglava i da ju je stoga bilo teško kontrolirati'.

Safiye Amajan – učiteljica iz Afganistana

Unatoč prijetnjama od strane talibana, Safiye Amajan je i za njihove vladavine godinama vodila školu za djevojčice u svom domu. Nakon što su talibani izgubili vlast, bila je na čelu ministarstva posvećenog ženama i njihovim pravima. To je radila sve do 2006., kad su je ubili talibani. No, prije smrti je otvorila nekoliko škola i centre za stručno obrazovanje žena. Amnesty International je izvijestio da grupa odgovorna za njeno umorstvo tvrdi da je Safiye bila američki špijun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Ruth Simmons – prva Afroamerikanka na čelu Sveučilišta Ivy League

Dr. Ruth Simmons je 2001. imenovana predsjednicom Sveučilišta Brown, te je tako postala prva Afroamerikanka na čelu Sveučilišta Ivy League. No, početak njenog života nije bio lagan. Rodila se u obitelji siromašnih nadničara s 11 djece, no zbog uspjeha u školi dobila je stipendiju za sveučilište. Tijekom karijere se posvetila školovanju siromašnih i žena.

Zainab Salbi ?– Women for Women International

Zainab Salbi se rodila i odrasla pod vladavinom Sadama Huseina u Iraku. Osjetila je da su tijekom rata najviše pogođeni žene i djeca koji su izgubili oca i muža, te koji su pretrpjeli silovanje i mučenje u svrhu ratne taktike zastrašivanja. Stoga je 1993. osnovala Women to Women International, čiji je cilj pomoći preživjelima nakon ratnih sukoba, pružiti im nužno stručno obrazovanje i kapital za pokretanje posla. Osim toga, usredotočila se i na kampanju opismenjivanja i političkog osvještavanja žena. Njena organizacija je dosad prikupila više od 24 milijuna dolara i pomogla 55.000 žena iz zemalja kao što su Afganistan, Bosna i Hercegovina, Demokratska Republika Kongo, Sudan i Ruanda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jody Williams – utemeljila International Campaign Against Land Mines i dobila Nobelovu nagradu za mir 1997.

Učiteljica engleskog problematikom mina počela se baviti osamdesetih godina prošlog stoljeća. Devedesetih je osnovala organizaciju koja upozorava na opasnosti minskih polja, a to je u Ottawi u rujnu 1997. dovelo i do potpisivanja Konvencije o zabrani uporabe, stvaranja zaliha, proizvodnje i prijenosa protupješačkih mina i o njihovom uništenju (Land Mine Ban Treaty).

Kathy Eldon – predsjednica Fondacije Creative Visions

Kathy Eldon bila je uspješna novinarka i urednica kad je tragedija pogodila njenu obitelj. Njen 22-godišnji sin 1993. kamenovan je u Somaliji dok je bio na zadatku za Reuters. Njemu u spomen, Eldon i njena kći Amy su osnovale Fondaciju Creative Visions. Njihov cilj je ohrabriti mlade entuzijaste i političke aktiviste da koriste umjetnost kako bi promovirali važne svjetske probleme, uključujući humanitarne krize i zaštitu okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Julie Gerberding – bivša direktorica američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti

Magazin Forbes ju je 2005. uvrstio na 12. mjesto liste 100 najmoćnijih žena. Pa ipak, ime dr. Julie Gerberding ne čuje se često. Zašto je onda stručnjaci cijene? U razdoblju od 2002. do 2009. dr. Gerberding je bila direktorica američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti. Organizirala je i provela pomno praćenje i istraživanje ptičje gripe, te osigurala uvjete da ne dođe do masovnog širenja.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo