VUKOVAR - Komemorativnim skupom i prigodnim programom učenika vukovarske Gimnazije pod nazivom "Vukovar - pobjednik jer je žrtva", u dvorištu vukovarske Opće bolnice počelo je obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 19. obljetnice stradanja Vukovara u Domovinskom ratu.
Pored velikog broja Vukovaraca i građana pristiglih iz svih krajeva Hrvatske, komemorativnom skupu nazočio je i čitav državni vrh.
U spomen na ubijene, poginule i nestale branitelje i civile, podno središnjeg spomenika na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata vijence su položila i svijeće zapalila državna i druga izaslanstva. Na grobove 854 branitelja i civila do sada pokopanih na tom groblju, položene su ruže.
Do Memorijalnog groblja sudionci obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine došli su u Koloni sjećanja gradskim ulicama od vukovarske Opće bolnice, u čijem je dvorištu održan prigodni komemorativni program.
Velik u žrtvi, ali i sposobnosti da oprosti
Predsjednik Ivo Josipović je, hodajući u Koloni sjećanja, izjavio kako je Vukovar bio velik u svojoj žrtvi ali i u sposobnosti da oprosti.
"Hrvatska se okreće svojoj budućnosti i Europskoj uniji i zasigurno poruke mira koje odavde dolaze, su poruke koje su za europsku Hrvatsku", rekao je Josipović naglašavajući kako je žrtva Vukovara nešto što će hrvatski narod zauvijek imati u svom sjećanju.
"Sjećamo se s poštovanjem i divljenjem ali i isto tako moramo gledati u budućnost i kako će živjeti mladi ljudi koji ovdje žele živjeti, to je poruka danas iz Vukovara", istaknuo je predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić.
Okrenuti se budućnosti, ali ne zaboraviti žrtve
Predsjednica Vlade Jadranka Kosor izjavila je kako se na današnji dan prisjećamo i odajemo počast za oko 1700 poginulih hrvatskih branitelja i civila u obrani Vukovara 1991. godine.
"U sjećanju smo na njih ali i na oko 4000 ranjenih i 500-tinjak onih, čija se imena još uvijek nalaze na popisu zatočenih i nestalih" rekla je premijerka i dodala kako nas uspomena na žrtve Domovinskog rata obvezuje da se okrećemo budućnosti, ali pri tom ne zaboravivši žrtve.
Treba se zapitati kako se Vukovar uspio držati tako dugo
Posljednji zapovjednik obrane grada i 204. vukovarske brigade Branko Borković kazao je kako je nakon 19 godina od rata "izgleda konačno došlo vrijeme da hrvatska javnost postavi prava pitanja obrane Vukovara".
"Treba se zapitati zašto se Vukovar tako dugo držao s nikakvim snagama i na koji način je Vukovar razbio jednu od najjačih vojnih sila" rekao je Borković. Dodao je da je "ovo hodočašće vukovarskim mučenicima za slobodnu Hrvatsku najbolji odgovor naroda na sva htijenja onih koji bi htjeli reći 'eto posvađali se pa se idemo grliti, ljubiti i pomiriti' ".
Više od 300 Vukovaraca još uvijek na popisu nestalih
Na vukovarskom Memorijalnom groblju do sada su pokopane 854 žrtve Domovinskog rata. Od toga je 408 poginulih hrvatskih branitelja, 306 poginulih civila, 99 umrlih hrvatskih ratnih vojnih invalida, jedan umrli branitelj te 40 članova obitelji poginulih ili nestalih branitelja.
Obrana Vukovara je 1991. godine napadima pripadnika JNA i srpskih paravojnih postrojbi odolijevala gotovo tri mjeseca. Prema podacima iz vukovarske bolnice, tijekom bitke su ubijena ili poginula 1624 branitelja i civila, a ranjeno je njih 1219.
Opkoljeni grad branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu Hrvatske vojske.
U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 ljudi. Na popisu zatočenih i nestalih osoba još se nalazi 310 osoba s vukovarskog područja.