Samo ove godine od AIDS-a je umrlo tri milijuna ljudi, od toga 500.000 djece. Procjenjuje se da danas u svijetu živi oko 36 milijuna ljudi zaraženih smrtonosnim HIV-virusom.
Premda se stanje u nekim razvijenim zemljama bitno poboljšava, u svjetskim razmjerima nema razloga za optimizam.
Stručnjaci Ujedinjenih naroda ističu kako epidemija nije izgubila ništa od svojega infektivnog zamaha, tako da se i dalje virusom HIV-a u svijetu svake minute zarazi 11 novih osoba.
Hrvatska pripada zemljama niskog stupnja obolijevanja od AIDS-a. Od prvoga zabilježenog slučaja 1986. godine do danas, oboljelo je 159 ljudi, od čega je dosad umrlo 93. Prošle godine od AIDS-a je umrlo troje, a ove godine dvoje ljudi. Još se 66 oboljelih osoba liječi kombinacijom triju lijekova, tzv. trojnom terapijom, kojom se život može produljiti desetak godina.
Većina oboljelih su mlađi muškarci, između 25 i 49 godina, i to mahom pripadnici rizičnih skupina, homoseksualci i promiskuitetne heteroseksualne osobe koje su duže vrijeme boravile u inozemstvu. Žene čine 15 posto oboljelih, i to većinom supruge oboljelih muškaraca koji su živjeli u zemljama s velikom raširenošću AIDS-a. Od AIDS-a je oboljelo i dvoje djece HIV pozitivnih majki.
Voditeljica odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti u Zavodu za javno zdravstvo dr. Ira Gjenero-Margan smatra da možemo biti zadovoljni programom prevencije AIDS-a u Hrvatskoj.
Kod nas se provodi stroga kontrola krvnih derivata, zaštita bolesnika i medicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama, te kontrola među narkomanima. Uslijed tih mjera broj novozaraženih stagnira, a broj novooboljelih ima tendenciju pada.
Godišnje se u Hrvatskoj testira oko 200.000 ljudi, od čega se registrira 40-ak pozitivnih na HIV-virus.
Prema procjenama mjerodavnih službi, u Hrvatskoj je trenutačno oko 400 HIV-pozitivnih osoba, no dr. Gjenero-Margan smatra kako je ta brojka vjerojatno i manja.
U Hrvatskoj je svega jedan posto narkomana zaraženo AIDS-om, homoseksualci su dobro prihvatili mjere prevencije i među njima je zabilježen pad broja novozaraženih, a i ostali dio populacije očigledno je dosta ozbiljno shvatio mjere predostrožnosti, kaže dr. Gjenero-Margan.
Stanje kod nas podudara se sa stanjem u zapadnoj Europi i SAD-u, gdje zbog uspješne terapije opada broj oboljelih, a uslijed mjera prevencije broj nositelja virusa HIV-a stagnira.
Međutim, u istočnoj Europi zabilježen je porast broja nositelja smrtonosnog virusa, prvenstveno zbog širenja prostitucije i maloljetničke narkomanije, kao i nedovoljne informiranosti. Najviše oboljelih u svijetu, čak 70 posto, i dalje je na području podsaharske Afrike.