Čuvajte se 'besplatnih javnih WiFi mreža'!

'Hot-Spot', 'besplatan pristup internetu', 'besplatan javni WiFi... i slični natpisi pojavljuju se na trgovima gradova, u kafićima i klubovima, knjižnicama i zračnim lukama.

11.10.2010.
13:32
VOYO logo

Unatoč primamljivim imenima i sloganima, mreža koja je dostupna na tisućama lokacija u Sjedinjenim Državama, ali i u Hrvatskoj, zapravo ne pruža pristup internetu. Proširila se kao virus i možda vreba na vašem računalu baš dok ovo čitate, piše NPR.

Stručnjak za sigurnost Joshua Wright prvi je put ovo primijetio prije četiri godine u jednoj zračnoj luci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otišao sam se spojiti na dostupnu bežičnu mrežu i vidio sam mogućnost – besplatan javni WiFi", sjeća se Wright.

"Što sam više gledao, vidio sam ovo na sve više i više lokacija. Zbog svog posla i analiza koje sam radio na ovom području, bio sam svjestan da to nije odobreno, davati bežičnu mrežu na upotrebu, nego je to nešto što je zapravo nestašno."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Besplatni javni WiFi nije postavljen kao većina bežičnih mreža koje ljudi koriste za pristup internetu. Umjesto toga, to je ad hoc mreža, što znači kada je korisnik odabere, ne spoji se na router ili hotspot, nego izravno na nečije računalo u tom području.

Iako ovo zapravo ne pruža pristup internetu, mreža se proširila diljem zemlje i diljem svijeta zahvaljujući starom problemu, odnosnu bugu u Windowsima XP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada računalo koje pogoni starija verzija XP-a ne može pronaći neku od svojih "omiljenih" bežičnih mreža (Favorites), ono će automatski kreirati ad hoc mrežu s istim imenom mreže na koju se zadnji puta spojilo – u ovom slučaju na "besplatan javni WiFi". Druga računala u dometu ove nove ad hoc mreže mogu je vidjeti mameći ostale korisnike da se spoje.

Uostalom, tko može odoljeti riječi "besplatno"? Izgleda ne previše ljudi, barem sudeći prema brzini širenja besplatnih javnih WiFi mreža.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Računala s XP bugom koja se pokušavaju spojiti na internet sjetit će se imena, kreirati svoje vlastite ad hoc mreže i potaknuti druge korisnike gdje god idu. Microsoft je svjestan ovog problema i kaže da ga je riješio u novijim verzijama Winsowsa. Također je izdao i zakrpu za ovaj problem na starijim verzijama Windowsa XP-a – Windows XP Service Pack 3 – međutim mnogi korisnici ne ažuriraju sigurnosne zakrpe baš često.

Ovo znači, kako kaže Wright, da se mreža širi po cijeloj zemlji kao nešto iz horor-filmova, kao da "zombi drži jednu osobu, ugrize je i ona postaje inficirana".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To nije jedina "zombi" mreža vani. Druge koje ste mogli vidjeti imaju primamljiva imena, kao što su "linksys," "hpsetup," "tmobile" ili "default."

Nitko ne zna gdje se zapravo začeta besplatna WiFi mreža. Jedna je teorija, prema Wrightu, da ju je netko prvi put "postavio" iz šale. Mogla je biti napravljena za podvalu prijatelju, "tako da dobije web-stranicu s nekom ružnom slikom ili djetinjastom podvalom".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nenamjerno kreirati ili se spajati na ad hoc mrežu nije štetno, unatoč tome što se širi poput virusa. To, međutim, pruža pristupnu točku hakerima koji na taj način mogu dobiti pristup korisnikovim datotekama.

Dio Wrightova posla je hakiranje bežičnih mreža tvrtki kako bi istražio ranjivosti i potencijalne opasnosti. Kada vidi javnu bežičnu WiFi mrežu, kaže: "Razbili smo bocu šampanjca."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Znam da ću tom trenutku imati neograničen pristup internim stvarima samo s te jedne početne točke", rekao je Wright.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo