Prije sedam godina inspekcija je posljednji put posjetila obiteljski dom u Andraševcu i zaključila kako su vlasnici poslušali njihove zamjerke koje su dali nekoliko mjeseci prije i dali im zeleno svjetlo za rad!
- Ministarstvo proglasilo krivca za smrt šestero štićenika doma u Andraševcu: 'Ona je najodgovornija'
- Preselit će štićenike iz doma u kojem je poginulo šest osoba: 'Naše osoblje dostupno je 24 sata na dan'
Svi se slažu, nakon ovakve tragedije u kojoj je šest osoba stradalo u požaru, inspekcije bi trebale češće u kontrolu. Ali, oni se pak žale da ih nema dovoljno. Istodobno, u prošloj godini obavljena su 164 inspekcijska nadzora. U većini njih bilo je nepravilnosti.
O njima je za RTL Danas s Ivanom IvandomRožić razgovarao krapinsko-zagorski župan Željko Kolar. Ali, prije o preseljenju štićenika na druge adrese.
"Još jedanput bih izrazio sućut obiteljima stradalih u domu "Zelena oaza". Prema informacijama koje imam, svi su napustili dom, njih devetero je u Loboru, a njih 12 napustilo je dom u režiji obitelji. Neki su ih prebacili k sebi doma, a neki su otišli u druge obiteljske domove", kazao je župan i osvrnuo se na nepravilnosti:
"Ovaj dom nije na ovoj adresi Dolinska 22, niti glavni niti pomoćni objekt, nisu imali dozvolu za rad. Shodno tome, nismo im izdali dozvole za početak rada. A kako je to moguće... to nije u našoj nadležnosti. Na temelju zahtjeva, formiram komisiju koja izlazi na teren i izašla je na adresu Dolinska 8 te je 2012. izdana dozvola za osam osoba. Iduće godine izdana je dozvola za proširenje kapaciteta, za još pet korisnika. Također su zadovoljeni uvjeti pa smo izdali papire. Samo za adresu Dolinska 8 i za 13 korisnika."
- Ipak, riječ je o malom području, netko je valjda morao obavijestiti da posluje dom bez papira?
"Nije to tako malo područje, Krapinsko-zagorska županija ima 130.000 stanovnika, sedam gradova i 25 općina. U onom trenutku kad izdamo rješenje za rad, tu prestaje svaka naša ingerencija nad tim domom. U ovih sedam godina nitko nije znao da dom radi na ovaj način. Kad izdamo rješenje, oni moraju doći s njim i upisati se u Upisnik pružatelja usluga u Ministarstvu demogracije, obitelji, mladih i socijalne politike te nakon toga počinje rad", tvrdi župan Kolar.
No, takva situacija svakako je zabrinjavajuća jer tko zna koliko domova posluje na identičan način. Svejedno, odgovornost ne osjeća.
"Ne osjećam se odgovornim. Ovdje možemo samo konstatirati da sustav ne radi, nije to prebacivanje odgovornosti jer mi izdajemo dozvole samo za ono za što postoje zahtjevi. Ne treba od ovoga raditi medijsku priču, tragedija je prevelika. Inspekcija ne može ući u dom za koji ne postoje prijave i to je ono što ne valja, sustav ne valja", nervozno ističe župan Kolar.
Nije htio govoriti o odgovornosti, odnosno, koga smatra krivim za tragediju.
"Možemo govoriti o odgovornosti voditeljice doma, koja je radila u prostorima koji nisu bili prijavljeni i bez dozvola za rad", zaključio je na kraju Željko Kolar te naglasio više puta da mu se ne stavljaju riječi u usta, iako su neke izjave bile pomalo nelogične s obzirom da odbacuje odgovornost u situaciji kad je njegova županija dodijelila dozvolu za rad spornom domu "Zelena oaza".