U PU zagrebačkoj kažu da su u prvoj polovici ove godine na svojem području zabilježili 43 prijevare na kućnom pragu i s time povezanih drskih krađa. U istom razdoblju 2017. zabilježena su 44 takva slučaja, piše Večernji list.
U policiji objašnjavaju da prevaranti, odvraćajući pažnju oštećenih, uglavnom uzimaju novac koji je nadohvat ruke, zlatninu, novčanike...
U gotovo svim takvim slučajevima žrtve su žene starije od 60 godina.
Prevaranti se, kažu u policiji, lažno predstavljaju kao djelatnici Elektre, plinare, pošte, djelatnici telekom operatora, banaka ili, primjerice, raznih poduzeća medicinskih proizvođača.
Kako bi ušli u domove, prevaranti nude i usluge masaže, razne obrtničke usluge, provjeru razdjelnika topline, umirovljenicima lažu da im je istekla valjanost novca i onda nude provjeru i zamjenu za nove novčanice. Neki su na prijevaru ušli i tražeći samo čašu vode, navode u policiji i dodaju da su se u nekoliko situacija prevaranti predstavljali čak i kao službenici policije.
U policiji napominju da prevaranti „igraju na kartu“ stvaranja osjećaja povjerenja lažno se predstavljajući najčešće samouvjerenim nastupom.
Prema podacima MUP-a, u Hrvatskoj je lani zabilježeno 1490 kaznenih djela prijevare, od kojih je 82,9 posto riješeno. Godinu prije bilo je zabilježeno 2408 takvih djela.
Primjeri lažnog predstavljanja i prijevare u Hrvatskoj
- Prevaranti naplate popravak nepostojećeg kvara na brojilu: Prevaranti se predstvljaju kao djelatnici javnih tvrtki koji su došli očitati ili popraviti kvar na električnom brojilu ili plinomjeru. Kad uđu u stan, ukradu novac i nakit ili naplate popravak nepostojećeg kvara.
- Lažni bankari dođu provjeriti novčanice: Lažni bankari najave telefonski svoj dolazak, dođu u dom uglavnom starijih osoba uz izliku da trebaju provjeriti novčanice i popisati njihove serijske brojeve. Često tvrde da je istekla valjanost novčanica i da ih treba zamijeniti.
- "Policajci" otuđili čak 572.000 kuna: Osobe treće životne dobi žrtve su i lažnih policajaca koji se pojave na njihovim vratima tvrdeći, primjerice, da trebaju fotografirati novčanice koje imaju u posjedu. U dva slučaja isti lažni policajaci tako su otuđili 572.000 kuna
- Lažni pozivi iz konzulata i uplata za liječenje rođaka: Prevaranti su domislili i da se lažno predstavljaju kao osobe iz konzulata. Žrtvi kažu da im je rođak u inozemstvu bolestan i da trebaju uplatiti novac za njegovo liječenje. Jedna osoba tako je ostala bez 15.000 kuna.
Savjeti policije
Ne puštajte nepoznate osobe u svoje domove, a da se prethodno pouzdano ne uvjerite o kome je riječ.
Ako se osoba predstavi kao službena, tražite od nje na uvid službenu iskaznicu koju su sve službene osobe dužne imati i dati vam na uvid. Ako sumnjate, telefonski provjerite u instituciji iz koje dolaze.Ne dajte se zavesti uvjeravanjem nepoznatih osoba, njihovim titulama i sličnim nastupima.
Zapišite registracijsku oznaku vozila te njegovu boju, marku i druge karakteristične detalje.
Zapamtite izgled, boju kose i očiju, visinu, stas i karakteristične znakove (madeže, ožiljke, tetovaže i slično).
Izlažete se velikom riziku ako prihvatite upornost nepoznatih osoba koje vam pod svaku cijenu žele ući u dom pod izlikom pružanja pomoći kod bolesti, nuđenja povoljne prodaje razne robe, traženja milostinje...
Odrasli članovi obitelji koji se brinu o starijim osobama: upozorite ih na opasnost i ponavljajte im ove savjete.
Posumnjate li u nekoga, odmah obavijestite policiju na broj
192