Za to postoje i svjedoci i znaju se imena ljudi koji su vozili kombi. Pet tjedana kasnije njegovo je tijelo pronađeno u rijeci Savi kod Bosanskog Šamca.
Naredbodavac osuđen, ubojice nisu
Međutim, počinitelji ovog zločina nikada nisu otkriveni', posvjedočila je supruga ubijenog Zahida Martinović, a njezine riječi potvrdili su i ostali članovi njezina obitelji, kao i dio svjedoka.
No, ubojice njezinog muža nikada nisu identificirane ni procesuirane. Dogodilo se to zbog propusta nadležnih hrvatskih tijela u istrazi zločina nad srpskim civilima u Sisku, zbog čega će Hrvatska sada morati platiti Martinovićevoj obitelji odštetu koju im je dosudio Europski sud za ljudska prava. Naime, država nije zaštitila Martinovićevo pravo na život, odnosno nije provela učinkovitu istragu zločina počinjenog nad njim. Ukupna odšteta iznosi 225 tisuća kuna.
Tri suca imala su drugačije mišljenje
Europski sud za ljudska prava prihvatio je činjenicu da je u međuvremenu po zapovjednoj odgovornosti zbog smrti 23 sisačka civila i jednog ratnog zarobljenika osuđen Vladimir Milanković, ratni zamjenik načelnika Policijske uprave u Sisku. Postupak protiv njega i Đure Brodarca, koji je tijekom rata bio načelnik sisačko-moslavačke policijske uprave, pokrenut je 2011. godine. Brodarac je tijekom suđenja umro, a Milanković je 2014. godine pravomoćno osuđen na deset godina zatvora.
'Posebno valja istaknuti i da ova presuda nije donesena jednoglasno. Presudi naime prileži zajedničko izdvojeno mišljenje troje sudaca koji smatraju da je istraga koju je poduzela sisačka policija slijedila sve dostupne tragove, te da, osim glasina, nije bilo čvrstih dokaza o mogućim neposrednim počiniteljima Martinovićevog ubojstva. Zato su ovi suci ocijenili da se istragu moglo smatrati učinkovitom', naglašava Štefica Stažnik, zastupnica Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava.
Obitelj Martinović prije tri mjeseca dobila je i više od 300 tisuća kuna odštete od Republike Hrvatske što su im ih dosudili hrvatski sudovi.