Svećenik iz maloga bračkog mjesta još se u ljeto 2014. javio nepoznatom broju na mobitel. Osoba s druge strane predstavila se kao Ana Jelić iz Njemačke koja želi donirati 100.000 eura.
Nakon nekog vremena s drugog broja nazvao je muškarac koji se predstavio kao odvjetnik donatorice. Nakon upoznavanja i dogovora o donaciji, svećenika su zamolili za uslugu. U Zagrebu u unajmljenom stanu, tvrdio je muškarac, živi nećak donatorice kojem nedostaje novca za najamninu. Stoga je svećenik trebao priskočiti u pomoć s pozajmicom od 10.000 eura u kunskoj protuvrijednosti, na što je ovaj spremno pristao, piše Slobodna Dalmacija. U tri navrata svećenik je poslao dogovoreni iznos putem autobusa na liniji Bol-Zagreb.
Obećana donacija nikada nije uplaćena
Naravno, ispostavilo se da je i donatorica, i njezin odvjetnik, kao i nećak kojemu treba novac - isti 39-godišnji stolar iz Zagreba. Obećana donacija nikada nije uplaćena, a stolar je 70.000 kuna koje je lakovjerni svećenik poslao autobusom - zadržao.
Stolara su uhitili i kriminalistički istražili inspektori Službe općeg kriminaliteta PU zagrebačke nakon čega je procesuiran i u konačnici optužen. Oduzet mu je mobitel za koji se putem IMEI brojeva (jedinstveni broj identiteta koji ima svaki mobitel) utvrdilo kako je s njega nazivao bračkog svećenika.
"Kajem se i žao mi je"
Tijekom suđenja na splitskom sudu stolar je sve priznao, prenosi Slobodna.
"Kajem se i žao mi je što sam ovo napravio. Obećavam kako ću svećeniku sve vratiti čim izađem iz zatvora. Zaposlit ću se i nadoknadit ću mu štetu u cijelosti", kazao je optuženi i obećao kako više neće činiti kaznena djela.
Priznanje mu je uzeo kao olakotna okolnost, ali kako otprije u dosjeu već ima osuđujuće presude, to mu je bila otegotna okolnost te mu je izrečena djelomična uvjetna osuda od 16 mjeseci zatvora.
Odlukom Općinskog suda u Splitu prevarant će u zatvoru provesti samo pola kazne. Ostatak od osam mjeseci pretvoren je u uvjetnu kaznu koju neće morati odslužiti ako u iduće tri godine ne počini novo kazneno djelo.