ZATVORSKE DNEVNICE: /

Opet milijunske tužbe za neosnovano pritvaranje

Image
Foto: PIXSELL

Stotinjak Hrvata tuži državu jer bi istraga ili presuda dokazali da nisu krivi za zločin koji im se stavljao na teret, a izgubili su dostojanstvo i dijelili ćelije sa zločincima, pišu 24sata.

13.7.2015.
9:36
PIXSELL
VOYO logo

Pritvaranje u Velikom Maestru 'teško' 196.000kn

Robertu Peši, bivšem potpredsjedniku Hrvatskog fonda za privatizaciju, nakon godina suđenja pravomoćno je dosuđeno 196.000 kuna odštete za neosnovani boravak u pritvoru. Peša, koji je pravomoćno oslobođen optužbi za korupciju u predmetu Veliki Maestro, u pritvoru je bio od 16. lipnja 2007. do 18. ožujka 2009. godine. točno 637 dana.

Obnova postupka i nakon potvrde Vrhovnog suda

Vojni umirovljenik Željko Nimac (55), koji je neopravdano proveo u zatvoru godinu dana zbog navodne pljačke pošte u 2002. godini, već dvije godine se spori s državom oko odštete. Nimac je tražio 330.000 kuna, a Ministarstvo pravosuđa ponudilo mu je 40.800 kuna, na što on nije pristao. Nimac je tvrdio da nije kriv tvrdeći da je u vrijeme razbojstva bio na sasvim drugom mjestu za što ima svjedoke, no sud je povjerovao djelatnicama pošte koje su ga prepoznale. Osuđen je na dvije i pol godine zatvora. Vrhovni povisio je Nimcu kaznu na tri i pol godine, međutim njegov odvjetnik Milenko Umičević uspio je ishoditi obnovu postupka na kojem je pravomoćno oslobođen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

200 kn po danu

Na ime naknade štete zbog neutemeljenog uhićenja Ministarstvo pravosuđa je tijekom 2013. isplatilo 135-orici oštećenih 2,14 milijuna kuna. "Ministarstvo pravosuđa u mirnom postupku nudi oštećenicima zbog povrede prava osobnosti neosnovanim lišenjem slobode do 200 kuna po danu lišenja slobode, a tijekom utvrđivanja visine naknade s tog osnova Ministarstvo pravosuđa cijeni samo jednu okolnost - duljinu trajanja pritvora", kaže glasnogovornik ministarstva Sergej Abramov.

Ministarstvo na godinu zaprimi 200-tinjak zahtjeva za naknadom štete zbog neutemeljenog uhićenja, a sporazumom se rješava pola zahtjeva. Primjerice, lani su od 178 zahtjeva postignuta 82 sporazuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bulju 330.000 kn odštete

Pavi Bulju sudilo se s rođakom Ivanom Buljom, koji je pravomoćno osuđen za ubojstvo Anđele Bešlić u ožujku 2002. u Sinju i izdržava kaznu od 22 godine zatvora. Njezino truplo pronađeno je mjesec dana poslije nedaleko od obiteljske kuće. Pave je u pritvoru proveo 1552 dana i tražio je milijunsku nadoknadu. Na kraju je pristao na 330.000 kuna odštete plus kamate.

Herakovih 16 mjeseci ćelije

Bivši ministar turizma Ivan Herak bio je 16 mjeseci u ćeliji. Tijekom 12 godina, koliko se borio protiv optužbi da je državu "olakšao" za 1,8 milijuna kuna, promijenio je četiri odvjetnika. Na kraju je pravomoćno oslobođen. Iako je preko medija najavljivao da će tražiti pet milijuna kuna odštete, zahtjev nije predao, nego se nagodio s Ministarstvom pravosuđa.

Image
Foto: PIXSELL, Goran Stanzl

U zatvoru zbog ubojstva zlatara

Zlatko Kralj, koji je šest godina i osam mjeseci bio u pritvoru zbog sumnji da je 1989. ubio trgovca zlatnicima u Austriji, od države je za duševnu bol nagodbom dobio 290.160 kuna. Numizmatičar i trgovac novčićima Ernst Lanz 10. listopada 1989. ubijen je čekićem dok je zatvarao trgovinu. Pljačkaši su pobjegli s plijenom vrijednim nekoliko milijuna šilinga. Lanzov prijatelj vidio je ubojicu koji je opisom mogao odgovarati Kralju. Nakon poduljeg sudskog postupka protiv Kralja, presudom zagrebačkog Županijskog suda, Kralj je oslobođen optužbe u nedostatku dokaza. U pritvoru riječkog zatvora proveo je 426 dana.

Oslobođen optužbi za ubijanje civila

Zlatko Jušić (65) uhićen je 2007. godine u svojem domu u Rijeci pod optužbom da je kao predsjednik vlade Autonomne pokrajine Zapadna Bosna ili Vlade Fikreta Abdića počinio ratni zločin nad civilnim stanovništvom u Velikoj Kladuši. Sutkinja ga je oslobodila optužbi jer je Jušićev odvjetnik Silvije Degen uspio dokazati da njegov klijent nije sudjelovao u organizaciji logora niti je zatvarao civile, kako je u optužnici tvrdio DORH. Presudu je poslije potvrdio i Vrhovni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glazbenik nije bludničio nad maloljetnicom

Glazbenik Robertino Rajković (44) iz Labina za 45 dana pritvora dobio je odštetu od 13.500 kuna. Sumnjičili su ga da je bludničio nad maloljetnicom, ali to se na kraju pokazalo lažnim.

Različita računica mininstarstva i sudova

Odštetu koju ministarstvo u mirnom postupku nudi zbog pretrpljene neimovinske štete, odnosno zbog povrede prava osobnosti neosnovanim lišenjem slobode kreće se od 120 do 200 kuna po danu. Sudovi pak dodjeljuju od 250 do 400 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlozi za različitu visinu naknade su u tome što ministarstvo cijeni samo okolnost, a to je duljina trajanja pritvora, dok sudovi cijene sve okolnosti svakog pojedinog slučaja. Oni provode dokaze kao što su saslušanje stranke, svjedoka, medicinsko vještačenje itd. - a to ministarstvo u upravnom postupku ne provodi – kako bi nesporno utvrdili koje je sve štetne posljedice neosnovano uhićenje imalo za oštećenika. Pri tome vode računa koliko je narušen ugled i čast oštećenog u društvenoj, radnoj i životnoj sredini, kako je pritvor utjecao na tjelesno i duševno zdravlje te drugo – tvrde u Ministarstvu pravosuđa, pišu 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo