Nezadovoljni dugim boravkom u pritvoru te prebukiranošću osječkog zatvora, u ponedjeljak je manja grupa zatvorenika iz protesta odbila uzeti hranu u osječkom zatvoru.
S njima se ubrzo solidariliziralo 80-ak zatvorenika tako da su i oni od utorka stupili u štrajk glađu. Vjeruje se, piše Glas Slavonije, da će njihova pobuna potrajati do četvrtka, eventualno petka.
Zatvorenici nemaju prigovora na rad uprave, ali najviše im smeta što u zatvoru vladaju neljudski uvjeti kada je smještaj u pitanju, a posebno su nezadovoljni što ih suci dugo drže u pritvoru (ondje mogu biti od 30 dana do 24 mjeseca).
Kapacitet osječkog zatvora je oko 100 osoba, a trenutačno se u njemu nalazi oko 250. Zbog tog razloga dio ljudi spava na podu, i to na madracima. Dolazak ljetnih vrućina činit će boravak u zatvoru gotovo nepodnošljivim.
Problem prekapacitiranosti zatvora i kaznionica u Hrvatskoj nije od jučer. Tako su prostori u svim zatvorima koji su nekada bili blagovaonice, knjižnice, društvene prostorije i slično prenamijenjeni u ćelije. Zatvorenici (pa tako i u Osijeku) iz njih izlaze samo na dvosatnu šetnju ako to hoće jer ih se ni na to ne prisiljava. Tek tu i tamo koji sretnik, koji je dobio posao pomoćnog kuhara, ili u praonici rublja te mini radionicama, može veći dio dana provesti izvan iznimno skučenih i prenatrpanih ćelija.
Iako ukupni smještajni kapaciteti u svim hrvatskim zatvorima iznose 3.351 mjesto, trenutno je u njih “ugurano” oko 5.000 zatvorenika svih vrsta, a samo za njihov smještaj i prehranu u ovoj će godini država morati izdvojiti 550 milijuna kuna. 75.000 kuna dnevno košta državu boravak.
Prethodni članci:
arti-201004010176006