5.000 kuna onome tko otkrije tko je ubio psa petardom

9.4.2013.
12:00
VOYO logo

Građanin, koji želi ostati anoniman, nudi nagradu u iznosu od 5.000 kuna osobi na osnovi čije prijave i svjedočenja bude osuđen krivac za ranjavanje i smrt psa.

Policija još traga za osobom koja je bacila petardu u dvorište na zagrebačkom Vrbiku, od koje je smrtno stradala mješanka Beba. Bebi je eksplozija petarde raznijela donju čeljust, jezik i izbila jedno oko, nakon čega je teturala po dvorištu i cviljela, pa pala i ostala ležati u šoku u golemoj lokvi krvi. Nakon 45 minuta stigli su policija i veterinar koji ju je morao eutanazirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Učestalo mučenje i zanemarivanje

Do danas je policiji ostala nepoznata i osoba koja je na prošlo Silvestrovo u Galižani kod Pule na isti način raznijela petardom glavu psu Mišku kojega je veterinar također morao eutanazirati zbog stravičnih ozljeda.

Nezadovoljni zbog učestalih slučajeva zanemarivanja, mučenja i usmrćivanja životinja, koji najčešće prolaze nekažnjeno, građani se sve više sami organiziraju kako bi spasili životinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktivistice osječke Udruge Pobjede prošle godine preskočile su ogradu kuće u Belom Manastiru i oslobodile dva psa kojima je bio ugrožen život, nakon što je veterinarska inspekcija tvrdila da psi nisu zanemareni. Prošli mjesec građani su sami oduzeli vlasnicima pothranjenu i bolesnu bernardinku u Zagrebu, nakon oglušivanja veterinarske inspekcije na mnoge prijave udruge SUZA.

Pasivna inspekcija i neučinkovita policija

Ove reakcije građana, kao i novčana donacija za nalaženje i sankcioniranje počinitelja, upućuju koliki su razmjeri nepovjerenja građana u djelovanje nadležnih institucija. Iako je teško zanemarivanje, mučenje i usmrćivanje životinja kazneno djelo za koje su propisane kazne zatvora do godinu dana i oduzimanje životinje koja preživi zlostavljanje, policija uglavnom ne nalazi počinitelja ili ne reagira na prijave građana. Još je veći problem nedjelovanje veterinarske inspekcije koja u najvećem broju slučajeva na prijave građana i udruga reagira ostavljanjem zanemarene i bolesne životinje u istoj situaciji, iako jedina ima zakonom propisanu mogućnost da pomogne životinji i kazni vlasnika.

"Sramotno je da nadležna ministarstva dopuštaju da suosjećajni građani odlučuju uzeti pravdu u svoje ruke kako bi pomogli drugom živom biću jer vide da životinje neće dočekati djelovanje veterinarske inspekcije i policije, a počinitelji će ostati nekažnjeni. S druge strane, inertnost institucija vidljiva je i u ignoriranju zahtjeva građana i udruga za zaštitu životinja da se osnuje Inspekcija za zaštitu životinja i Odjel za životinje pri policiji", navodi se u priopćenju Prijatelja životinja.

Peticija za reformu veterinarske inspekcije i više informacija nalaze se na www.prijatelji-zivotinja.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo