Vrh HDZ-a odlučio je da se INA prepusti Mađarima

1.3.2012.
9:01
VOYO logo

U nastavku suđenja bivšem premijeru svjedoči Damir Polančec, drugi čovjek Sanaderove vlade koji je u više navrata nazivan čelnim pregovaračem Vlade s MOL-om oko upravljačkih prava nad INA-om.

Suđenje pratite na Danas.hr-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

14:23 Unakrsnom ispitivanju Polančeca pridružio se i Čedo Prodanović. Pitao je jesu li zaključci koje je Sanader formulirao bili isključivo njegovi ili su bili rezultat rasprave sastanaka. "Ovisi od sjednice do sjednice. Konkretno, kad smo prvi put razgovarali on je iznosio argumente i svoj stav. Na sjednici u užem kabinetu iznio je argumente, raspravljalo se jest, ali bilo je jasno koji su zaključci. Na sjednici Predsjedništva zaključeno je kao i ranije", kazao je Polančec.

"Ja možda griješim, ali ne sjećam se da je Predsjedništvo HDZ-a donijelo odluku koja se protivila stavu predsjednika stranke", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

14:17 Prema svjedočenju Polančeca, INA-a ne samo da je bila u problemima, već su joj u jednom trenutku prijetili blokada i stečaj. Sanaderova odvjetnica Jadranka Sloković ga je pitala da li ta situacija imala utjecaj na početak pregovora s Mađarima, a Polančec je odgovorio da nije. Ipak, kazao je, utjecala je na završetak pregovora.

"MOL je na kraju pregovora popravio financijsku krvnu sliku INA-e", kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

14:04 Počelo je unakrsno ispitivanje Polančeca. Rekao je da je INA u vrijeme pregovora s MOL-om bila u problemima i da je bilježila gubitke. Oni su, naveo je, bili poljedica visoke cijene po kojoj se nabavljana sirova nafta (122 dolara), te gubitaka u segmentu plinskog poslovanja.

13:29 Polančec je posvjedočio da se nakon što je Sanader napustio Vladu o upravljačkim pravima INE-i i MOL-a razgovaralo još na jednom sastanku koji je održan na ljeto 2009. Na sastanku koji se održao u Predsjedništvu HDZ-a, a na kojem su još bili Šuker i Hernadi, pozvao ga je, kaže, Sanader. Razgovaralo se o usuglašavanju konačnih stavova oko tvrtke Prirodni plin. Sanader je prisustvovao početku sastanka i zatražio da se pronađe rješenje, a potom otišao, kaže Polančec. Prema njegovim riječima, Kosor je tražila da organizira taj sastanak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon tog sastanka, tvrdi Polančec, na istu temu održala su se još dva ili tri sastanka sa Šukerom, Hernadijem i Kosor.

13:12 Ukoliko dođe do stečaja, Hrvatska ne odgovara za obveze tvrtke Prirodni plin, pa se ne može reći ni da bi RH snosila gubitke poslovanja, kazao je Polančec. Dodao je da je država vlasnik firme koju je otkupila za kunu, a tvrtka Prirodni plin je vlasnik cjelokupne količine prirodnog plina. Dogovorena je odgoda plaćanja INA-i za vrijeme od jedne do jedne i pol godine. Uz to, kazao je POlančec, naftna kompanija je izdala bankarsku garanciju Gazpromu čime je jamčila za potraživanja Gazproma prema ovoj ruskoj tvrtki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

12:55 Polančec je posvjedočio i kako je Vlada krajem 2008. godine odlučila otkupiti podzemno skladište plina jer je alternativa tome bila da INA drastično poveća cijene derivata. Podzemno skladište plina trebao je preuzeti Plinacro, a trgovinu prirodnim plinom hrvatska Vlada, kaže je. Glavnim ugovorom o plinskom poslovanju definiran je okvir pregovora, a na proljeće 2009. bila je angažirana neovisna tvrtka koja je izradila niz izračuna i projekcija o načinu na koji tvrtka Prirodni plin može poslovati. Prema tim projekcijama, objasnio je Polančec, u prve dvije godine tvrtka je trebala poslovati s gubitkom, a nakon potpisivanja ugovora s INA-om, tijekom 15 godina bi se sanirale svi gubici te bi dalje poslovala pozitivno.

12:38 O ishodu sjednice Predsjedništva HDZ-a o kojoj se razgovaralo o INA-i i MOL-u Polančec je, kazao je na sudu, stav prenio odvjetniku Markoviću, koji se iznenadio što je jedna tako važna odluka donesena na brzinu. Kako tvrdi, Marković je nakon daljnjih analiza i rasprava potvrdio da je takva odluka dobra s obzirom na članak 7.1, a to je bilo u fazi kad se radio nacrt novog ugovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednoglano izabrali MOL

12:25 Nakon sastanka kabineta Vlade, održala se i sjednica Predsjedništva stranke HDZ-a na kojoj je bio 20 članova, kazao je Polančec. Nakon kraće rasprave, Predsjedništvo je jednoglasno prihvatilo odluku po kojoj, pojasnio je, nadzorni odbor INA-e ima devet članova (MOL pet, Hrvatska tri, i jednog člana radničko vijeće). Po toj odluci upravni odbor ima šest članova, a MOL je dobio funkciju predsjednika. Na toj je sjednici odlučeno da se nastave pregovori o pravu prvokupa i reotkupa dionica i da se nastavi s pripremama za otkup skladišta plina kao i otkupom plinskog poslovanja, pojasnio je Polančec.

Polančec je rekao i kako ovo nije bilo prvi put da predsjedništvo HDZ-a odlučuje o važnim pitanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"O svim važnim strategijskim i političkim pitanjima prvo je razgovaralo predsjedništvo stranke, donijelo zaključke, a onda se ta odluka provodila kroz tijela Vlade", rekao je Polančec.

12:20 Na pitanje tužiteljice je li se nakon sastanka Sanadera i njega dogodio uži kabinet Vlade na kojemu je odlučivano o ponudi MOL-a, Polančec je potvrdio da je do sastanka došlo par dana kasnije. Pojasnio je da su na njemu bili Kosor, Šuker, Matulović Dropulić, Kalmeta i, nije bio siguran, vjerojatno Čobanković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sanader je sve upoznao o tome da postoji zahtjev MOL-a za konsolidacijom prihoda INA-e, pojasnio je kako se to postiže, služio se papirom kojeg sam mu ja dao. Tada je meni dao riječ i ja sam prezentirao pregovore s MOL-om", kazao je Polančec i dodao da mu se činilo da se Sanader nije protivio konsolidaciji INA-e, odnosno da MOL ima većinu. Sanader je, kaže, pojasnio svoj stav i predložio da se s time ide na predsjedništvo stranke (HDZ) na kojoj će se o tome raspravljati. Polančec je trebao napraviti prezentaciju i dati argumente za i protiv.

12:12 Nakon što je nastavljeno suđenje, Turudić je upozorio Polančeca da je on u postupku svjedok te da je dužan pojasniti ono što iznese.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Slušajući što ste rekli, ja mislim da iskazi nisu identični. Vi ste vrlo važan svjedok i dužnost suda je da razjasnimo sve nejasnoće. Nepotrebno je da i upadate u riječ i komentirate što sam naveo", rekao je Turudić.

Polančec se ispričao sudu zbog neprimjerene reakcije, uz objašnjenje da su ga ponijele emocije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turudić je Polančecu: Budite pristojni!

11:15 Turudić je prekinuo ročište zbog "prelaženja granica civiliziranog ponašanja". Naime, porječkali su se oko rekonstrukcije sjednice užeg kabineta Vlade na kojoj je Ivo Sanader iznio svoj stav o promjeni odnosa u Nadzornom odboru.

Polančec je kazao kako je "Gospodin Sanader je iznio argumente za i protiv ovakve odluke, i onda kazao da će se o tome raspraviti", dok je Turudić inzistirao da je Polančec u iskazu Uskoku kazao kako je Sanader imao "strogo formiran stav".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne, ne, ne i ne!", kazao je Polančec. Turudić ga je ponovno podsjetio što je govorio USKOK-u, no Polančec mu se ubacivao u riječ.

Turudić je Polančecu rekao: "Budite pristojni!", a on mu je uzvratio: "Tu smo jednaki!" Kada je Polančec odbrusio Turudiću, sudac je prekinuo suđenje zbog "prelaženja granica civiliziranog ponašanja". Suđenje će se nastaviti u 12 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10:41 Polančec je kazao i kako mu je bivša premijerka Kosor rekla da joj je bilo "naloženo da proda braniteljske udjele u dionicama INA-e", iako dogovor o visini cijene nije postignut. Izjavio je i kako je Đuro Dečak javno govorio kako svoje dionice neće prodati za manje od 4.400 kuna, ali, tvrdi, Polančec, Kosor mu je rekla da zaboravi Đuru te su dionice prodane za 1.600 kuna manje.

10:39 Polančec je nesporazume u vladi usporedio s slučajem Borovo, na što ga je sudac Turudić pokušao zaustaviti kazavši mu da ne govori o tome jer je to "pravomoćno okončan" postupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisam znao da je slučaj završen. Nadam se da ću i ja biti uskoro o tome biti obaviješten!", kazao je Polančec.

'Sanader je Kosor naredio prodaju dionica INA-e?' -'Da'.

10:36 Kosor mi je onda rekla kako zna kako mi je bilo te me pitala što mislim kako je bilo njoj kada je morala donijeti odluku o prodaji dionica, a znam onda kako je Dečak reagirao", rekao je Polančec. Turudić je onda Polančeca pitao da li hoće reći da je Sanader naredio da se proda sedam posto dionica INA-e koje je imao Fond hrvatskih branitelja, a Polančec je rekao "Mislim da, da".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10:35 Polančec je zatim ispričao da je na dan kada je pušten iz zatvora, dobio poziv od jednog stranačkog kolege. Tadašnji tajnik stranke zatražio je sastanak s tim kolegom, u ime Jadranke Kosor, kazao je bivši potpredsjednik Vlade, dodajući kako je Kosor tom prigodom pitala što stranka može učiniti za njega.

"Molim vas, sazovite konferenciju za novinare, stanite iza zajedničkih političkih odluka koje smo donosili!", prisjeća se svojih riječi Polančec. Nadalje, molio je da se "jasno očituju o zajedničkim odlukama, ja ne želim sam snositi posljedice za odluke koje smo zajedno donosili", kazao je Polančec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10:37 Većina vlasnika dionica u 2008. godini, iako nisu bili zadovoljni cijenom od 2.800 kuna koju je MOL ponudio, prodala je dionice, jer je bila kriza, uključujući Fond branitelja.

"Predsjednica Uprave fonda branitelja tada je bila Jadranka Kosor", kazao je Polančec, dodajući kako su u početku tvrdili kako neće pristati na cijenu nižu od 4.000 kuna, a na kraju su ipak pristali na nižu cijenu od 2.800 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10.34 Odgovarajući na upit tužiteljice, koji su bili interesi MOL-a prije dobrovoljne javne ponude (IJP), Polančec tvrdi kako je MOL tada iskazao želju za preuzimanjem plinskog biznisa, ali i za poskupljenjem plina. IJP je objavljena u srpnju i do njenog završetka dva mjeseca kasnije proces pregovaranja je bio zamrznut.

'Nje se razgovaralo o upravljačkim pravima u INA-i'

10:29 Polančec tvrdi da se tijekom pregovora nije razgovaralo kako će izgledati upravljačka prava u INA-i, te da se s MOL-om nije pregovaralo prije inicijalne javne ponude.

"Dioničarski ugovor je širi od korporativnog upravljanja - sastava NO-a i Uprave. Raspravljali smo o nekim stvarima na kojima smo inzistirali: produženje perioda kad imamo pravo na veto Vlade na prodaju dionica INA-e, pravo na reotkup dionica, i slično. Fokus nije bio na upravljačkim pravima", kazao je.

10:21 Polančec je rekao da je poslušao Sanadera i dodao: "Do prosinca 2008. je održano 15 do 20 sastanaka na tu temu, a prisustvovali su mu i odvjetnik Marković, Horaček, Radošević, a i Šuker i Marina Matulović Dropulić. A na najmanje dva sastanka krajem 2008. godine i na jednom u siječnju 2009. je bila i Jadranka Kosor".

10:17 "Dragić bi na tim sjednicama imao jedan stav, a čim bi se vratio u Ministarstvo imao bi drugi i slao bi ga meni mailom ili faksom", kaže Polančec.

10:15 Sanader mi je rekao da nastavim pregovore s MOL-om i da nastavim obavještavati njega, uži kabinet Vlade i Predsjedništvo HDZ-a koje će donijeti konačnu odluku, jer ionako Predsjedništvo HDZ-a donosi ključne odluke", kazao je Polančec.

Šuker se nije pojavljivao

10:11 Polančec je kazao da se "cilj povjerenstva može svesti na zaštitu nacionalnih interesa u INA-i"".

"Osnovni problem u radu povjerenstva je bio što se ni na jedan sastanak nije odazvao moj kolega Šuker, već je uporno slao Krešimir Dragića, ravnatelja uprave za gospodarstvo, dakle nije bio ni državni tajnik. On je jedini ministar koji nije dolazio na vladine koordinacije za gospodarstvo", požalio se Polančec. Kaže da je premijeru prijavio da Šuker ne dolazi na sjednice i zamolio ga da - ili naredi Šukeru da dođe, ili da izmijeni način rada povjerenstva.

10:07 Ivan Šuker, Dražen Bošnjaković, Igor Lučić i Vedran Duvnjak bili su s Polančecom u Vladinom povjerenstvu za INA-u, a oni su odlučili da im treba pravni savjetnik.

"Stručne službe su provele postupak javne nabave. Za nabavu odvjetničkih usluga po starom zakonu javna nabava nije niti trebala", istaknuo je Polančec.

"Povjerenstvo je moglo objaviti namjeru sklapanja ugovora s nekom odvjetničkom kućom i tu smo mogli odrediti bilo koju. Ali mi smo potpuno slijedeći proceduru učinili korak više: objavili smo namjeru, objavili poziv društvima za koje smo smatrali da su kompetentni za tako složen ugovor, a kada su stigle dvije adekvatne ponude, nakon početka analize odvjetničko društvo Hanžeković je povuklo ponudu, te je uviđeno da je ponuda ureda odvjetnika Markovića jedina adekvatna i smanjili smo njihovu prvu ponudu te nakon toga zaključili ugovor. Nakon javne nabave sve smo to objavili u Narodnim novinama", kazao je Polnčec.

Hernadi tražio promjenu odnosa u NO-u

9.50 Nakon prodaje 7 posto radnicima, nisam siguran, ali mislim da je pala ispod 50 posto vlasništva, kazao je Polančec.

"Svake godine, od 2005. godine kada sam postao potpredsjednik Vlade, održavao sam po deset sastanaka s predstavnicima MOL-a", kazao je Polančec. Zsolt Hernadi tražio je promjenu odnosa u Nadzornom odboru, ali nije konkretizirao da želi većinu, dodao je.

Sam ugovor je navodio u jednom članku da se izmjeni međudioničarskog ugovora ne treba pristupiti sve dok Vlada RH ima 25 plus jednu dionicu, ali je postojao i članak koji je bio s njim u koliziji. Kada se to poveže s činjenicom da je istekao "lock up period", moje tumačenje je da se trebalo pristupiti izmjeni, zaključio je.

Polančec je donedavno i sam bio pod istragom zbog MOL-a i INA-e, no USKOK je u konačnici odustao od daljnjeg progona

Podsjetimo, bivši premijer Sanader optužen je da je ustupio upravljačka prava nad INA-om MOL-u zbog mita od deset milijuna eura. Polančec, kao pregovarač, izjavio je kako je zbog ugovora o preuzimanju 25 posto plus jednu dionicu INA-e od strane MOL-a iz 2003. godine došlo do izmjene međudioničarskog ugovora, što je temeljem svog udjela u vlasništvu zatražio MOL.

Do ključne izmjene vlasničke strukture u korist MOL-a došlo je, tvrdi Polančec, 2008. godine. MOL je, također, ponudio svim vlasnicima dionica INA-e da kupe dionice po cijeni većoj od dvije tisuće kuna.

"Po meni ključni moment je bio kad je Fond hrvatskih branitelja prihvatio ponudu MOL-a i prodao svojih 7 posto dionica. Tada je MOL prvi puta imao više dionica od Republike Hrvatske", izjavio je Polančec. Zakonom o privatizaciji INA-e je propisan je udio koji je išao na inicijalnu ponudu, koliko ide braniteljskom fondu i slično.

"Ja sam bio zadužen za inicijalnu javnu ponudu dionica INA-e i za pregovore oko prodaje 7 posto dionica zaposlenicima INA-e", navodi Polančec.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo