Pod vodstvom Europola u Grčkoj su uhićeni deseci upletenih u ovaj kriminalni lanac, dok su tri osobe lišene slobode u Češkoj. Osim krivotvorenjem dokumenata za izbjeglice ove su se sukupine bavile i njihovim ilegalnim prebacivanjem preko granica.
Distribucijska mreža
Među lažnim dokumentoma bile su putovnice, osobne karte i vize, koje su preko mreže dostavljača distribuirane u zemlje EU, te Afriku, Bliski Istok i Aziju. Takvi su dokumenti korišteni za ulazak migranata u EU, te za reguliranje njihovog boravka u europskim zemljama.
Kriminalna organizacija u Grčkoj bila je iznimno hijerarhijski uređena, a sjedište joj se nalazilo u Ateni. Činile su ju dvije skupine koje su koordinirale svoje kriminalne aktivnosti. Jednu skupinu čili su mahom državljani Bangladeša, dok je druga bila sastavljena od Sudanaca.
Stotine pošiljki s lažnim dokumentima
Istražitelji su utvrdili da je prva skupina poslala najmanje 126 pošiljki s lažnim dokumentima, dok ih je druga grupa isporučila u 431 paketu, tijekom proteklih godinu dana.
Cijene krivotvotvorenih dokumenata kretale su se između 100 i tri tisuće eura ovisno o kvaliteti, vrsti i zemlji za koju su izdani. Među dokumetnima je bilo i šengenskih viza, vozačkih dozvola, registracijskih kartica tražitelja azila i dozvola boravka.
Lažne šengenske vize ključan dokaz
Utvrđeno je da su u Češkoj kriminalci zlorabili ukradene i izgubljene dokumente, odnosno da su ih slali članovima skupine u Ateni. Upravo je informacija da se češki kriminalci bave krivotvorenjem šengenskih viza bila ključna za nastavak istrage koja je rezultirala uhićenjima u Grčkoj.
Europol je tijekom finalizacije akcije uputio svoj mobilni ured u Atenu, te je gračkoj policiji na licu mjesta bila dostupna sva obavještajna analitika. Krakovi ovih kriminalnih organizacija, utvrđeno je, vode i prema Italiji, Španjolskoj i Austriji.
Kriminalci sve više koriste migrantsku krizu
Rob Wainwright, direktor Europola, nakon uspješnih uhićenja potvrdio je kako je krivotvorenje dokumenata postalo jedna od važnijih aktivnosti organiziranog kriminala koji koristi migrantsku krizu.
U akciji je uz Europol sudjelovalo 19 zemalja članica, kao i američka služba za carinu i imigraciju.