Iako je u pitanju vrlo složeni modus krađa, istražitelji su uspjeli raskrinkati sve poteze ovih cyber kriminalaca. Oni bi upad u bankomat započinjali slanjem phishing poruka na brojne internetske adrese. Te poruke u svom su prilogu imale maliciozne programe. Uz pomoć njih upadali su i interne bankovne mreže, te preuzimali kontrolu nad bankomatima na kojima su isplaćivali novac.
Skrivali tragove
Imali su i posebne programe koji su birsali sve tragove njihovih kriminalnih aktivnosti.
Jednog od članova bande uhitila je rumunjska policija, trojica su pala u ruke tajvanskih istražitelja, dok je jedno uhićenje realizirano u Bjelorusiji.
Ova istraga otvorena je još početkom 2016. godine, a u međuvremenu je utvrđeno da su članovi organizirane kriminalne skupine regrutirani putem on-line kontakata. Radilo se mahom o osobama koje imaju nekoliko državljanstava zbog čega su mogle jednostavnije putovati i činiti kaznena djela diljem svijeta,
Ogromna šteta za banke
Prema procjenama Europola, banke su u ovim slučajevima oštećene za oko tri milijuna eura.
Europolov centar za borbu protiv računalnog kriminala EC3 sudjelovao je u operaciji osiguravši analitičku podršku, te organiziravši operativne sastanke istražitelja iz Europe i Azije. U sjedištu EC3 provedena je i analiza zapljenjenih podatka i opreme.
Steven Wilson, šef ovog europolovog centra istaknuo je međunarodnu suradnju kao ključ uspjeha ove operacije.
"Većina računalnog kriminala ima međunarodnu dimenziju, s gledišta porijekla kriminalaca i mjesta na kojima su kaznena djela počinjena. Samo koordiniranim pristupom na globalnoj razini nadležna tijela mogu ostvariti uspjeh u borbi protiv tih kriminalnih mreža koje stoje iza prijevara tako velikih razmjera, te osumnjičene privesti pravdi".