USKOK je optužio Jovana Vejnovića da je od početka 2006. do kraja 2008. u sedam navrata, koristeći se diplomatskom povlasticom, u ime veleposlanstva od tvrtke iz Kopenhagena naručio 5088 litara alkoholnih pića za 46.550 dolara. Manji dio bio je namijenjen za reprezentaciju veleposlanstva, a ostatak je završio kod osoba bez diplomatskog statusa.
Naime, u Libiji je zakonom zabranjen promet alkoholnih pića za sve pravne i fizičke osobe, a diplomatska povlastica odnosi samo na potrebe veleposlanstva i diplomatskih predstavništava.
Neslužbeno se doznaje da je Vejnović, koji se tereti za zlouporabu položaja i ovlasti, nabavu žestokih pića, vina i piva omogućio radnicima Ine i Croscoa u Libiji.
Osim njega, USKOK je optužio i zaposlenika u jednoj od tih dviju tvrtaka M. K., za pomaganje u zlouporabi položaja i ovlasti, odnosno da je na temelju narudžaba i dogovora prikupio novac od krajnjih naručitelja.
Budući da Vejnović nije mogao platiti dobavljene narudžbe s računa veleposlanstva, M. K. je dobavljaču platio pošiljke alkoholnih pića sa svog računa banke u Zagrebu, kažu u USKOK-u.
Veleposlanik je nakon medijskih napisa o krijumčarenju alkohola u početku ove godine povučen u Zagreb na konzultacije, a on je preko svog odvjetnika sve porekao, tvrdeći da se nijednom radnjom ili propustom nije ogriješio o odredbe Bečke konvencije o diplomatskim odnosima, niti o libijske zakone. Kazao je i da ni na koji način nije zlorabio ovlasti te da su sve nabave, pa i alkoholnih pića, obavljene uz strogo poštivanje međunarodnih, hrvatskih i libijskih propisa.
Vejnović je za veleposlanika u Libiji imenovan u listopadu 2005. U zadnja dva tjedna to je druga USKOK-ova optužnica protiv hrvatskih diplomata. Naime, potkraj studenog optužen je i bivši hrvatski veleposlanik u Washingtonu i stalni hrvatski predstavnik pri UN-u Neven Jurica, koji se tereti da je 2007. i 2008. za privatne svrhe potrošio najmanje 677.000 kuna državnog novca.
Prethodni članak:
arti-200909010533006