U sjedištu Ministarstva vanjskih poslova održana je novinaska konferencija o velikoj akciji kodnog imena 'NANA' u kojoj je razbijen krijumčarski lanac i izvršena zapljena 100 kilograma kokaina kojeg koji je u Hrvatsku krijumčaren iz Južne Amerike.
Prvoosumnjičeni u velikom krijumčarskom lancu što je razbijen u međunarodnoj policijskoj operaciji kodnog naziva “Nana” je Stjepan Prnjat, svojedobno nazivan i hrvatskim Escobarom. Net.hr je jučer pisao o svim detaljima velike akcije.
Policija je objavila video akcije.
Riječ je na pressici prvi uzeo Ante Gudelj, načelnik uprave kriminalističke policije:
'Izražavam zahvalnost kolegama koje nam se danas nisu pridružili, a bitnome su doprinijeli uspješnom završeku ove akcije - radi se o pripadnicima kolumbijske, nizozemske, panamske policije i Europola. Zato su s nama kolege iz slovenske, njemačke i austrijske policije. Naravno, zahvalni smo kolegama iz DEA-e. Posebnu zahvalnost dugujemo gospođi zamjenici ravnatelja USKOK-a Sajonari Čulini. Duže od godinu dana ova međunarodna suradnja policijskih i pravosudnih tijela, od ukrcaja kokaina u Panai preko prijevoza do Europe, koordinirana je iz zapovjednog centra hrvatske policije iz Zagreba. Radi se o jednoj najzahtjevnijoj hrvatske policije ikad', rekao je Gudelj, prenosi Index.
Međunarodna suradnja
Rastović iz zagrebačke policije rekao je kako je akcija trajala od 2017. te da su u njoj prepoznate nelogičnosti na carini prilikom nekih isporuka. 'Dobili smo nalog Županijskog suda u Rijeci i u siječnju 2018. smo krenuli u krim istraživanje, tad kreće i međunarodna policijska suradnja', rekao je.
'Uz pomoć američke DEA i kolega iz Paname smo identificirali suspektni kontejner, u kojem je bio deklariran metalni otpad. Krenuo je na put iz Paname i rkoz neko vrijeme je transportiran preko Malte na područje RH odnosno na kontejnerski temrinal Brajdica u Rijeci. Nakon toga smo krenuli s realizacijom. 3. ožujka ove godine krenuli smo u pretragu kontejnera. U sadržaju metalnog otpada pronašli smo 100 kilograma kokaina u paketima oblijepljenim gumenim vrpcama kako bi se spriječila detekcija. SAm način skrivanja droge pokazuju visoku razinu organizacije kriminalne organizacije. U kontejneru je bilo 20 tona metalnog otpada, a kokain je bio skriven u hermetički zatvorenim metalnim spremnicima koji su bili obloženi olovom i krpama. Nakon što smo to našli kokain, poslali smo ga u forenzički centar Ivan Vučetić u Zagrebu i pokrećemo istražne radnje širom Hrvatske. Realizacija predmeta kreće 7. ožujka u upravi krim policije. Uhićenja u Rijeci, Zagrebu i na Malom Lošinju, u Frankfurtu, Amsterdamu i Ljubljani', ispričao je.
Na presici je prikazana i snimka uhićenja sudionika organizacije.
'Sav taj rad policije i DORH-a je bio moguć uz snažnu i konkretnu pomoć USKOK-a, koji je cijelo vrijeme ovog istraživanja, pogotovo u onim važnim trenucima, davao potporu dokumentacijom bitnom za međunarodnu suradnju. Ovo nije kraj operativne akcije, ima tu još dosta posla, surađivat ćemo i s državama koje ovdje nisu spomenute kako bi prikupili ozbiljne dokaze za kazneni postupak i dugogodišnje zatvorske kazne koje bi trebale uslijediti za pripadnike ovog zločinačkog udruženja. Ovo istraživanje je provedeno uz veliku potporu i suradnju Europola. Mi smo u države koje su pomagale prije toga upućivale naše službenike da bi pokazali ozbiljnost i da bi još bolje odradili ono što je bilo pred nama.'
U istragu uključene DEA i Europol
Podsjetimo, u akciji su sudjelovali službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta te PU primorsko-goranska u koordinaciji s Uredom sa suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta te Carinskom upravom Ministarstva financija. U istragu o neovlaštenoj proizvodnji i prometu droge i zločinačkom udruženju sudjeluju i službe Slovenije, Njemačke, Nizozemske, Španjolske, Italije, Paname, Kolumbije te američka agencija za borbu protiv droga DEA, kao i Europol. Policija je jučer započela s uhićenjima pa je tako na području Hrvatske i Slovenije uhićeno devetero osoba: 48-godišnji državljanin Španjolske, 43-godišnji dvojni državljanin BiH i Nizozemske, još jedan državljanin Nizozemske (58) i šestero državljana Hrvatske starosti od 39 do 59 godina.
Hrvatski Escobar
Prvoosumnjičeni u velikom krijumčarskom lancu što je razbijen u međunarodnoj policijskoj operaciji kodnog naziva “Nana” je Stjepan Prnjat, svojedobno nazivan i hrvatskim Escobarom.