Uz Mravka 'pala' još dvojica!

7.5.2010.
11:24
VOYO logo

cate-201005070228004Najveći krimen koji se Mravku uoči smjene 2009. godine stavljao na teret bila je kupovina struje po najvećoj cijeni u povijesti te njena prodaja po daleko nižoj cijeni šibenskoj Tvornici lakih metala. Uhićen i Ivan Koštan, predsjednik Uprave TLM-a Šibenik, Kako se doznaje od policije, još je jedna osoba neposredno obuhvaćena istragom.

"Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta po nalogu Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta započeo je kriminalističko istraživanje nad trojicom hrvatskih državljana, zbog osnova sumnje da su se udružili za počinjenje kaznenih djela te da su pojedinačno, svaki od njih, počinili kaznena djela zlouporabe položaja i ovlasti. Kriminalističko istraživanje provodi se vezano za prodaju električne energije po nerealno niskim cijenama, štetnim za HEP", navodi glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova Krunoslav Borovec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

arti-201005070197006Budući da je Mravak još uvijek zaposlenik HEP-a, i to kao savjetnik u uredu direktora Operatera distribucijskog sustava, za izjavu smo tražili glasnogovornika HEP-a Radomira Milišića.

"Nikakvu službenu informaciju o uhićenju gospodina Mravka nismo dobili. Za sada sve što znamo je ono što smo vidjeli na portalima. Stoga ne želimo ništa službeno komentirati, niti se miješati u policijsku istragu", izjavio je za net.hr Milišić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mravkov odvjetnik Ante Madunić telefonskim je putem novinarima poručio kako nema službenu informaciju da mu je klijent uhićen i za što ga se tereti.

Što je sve Mravku na duši?

Pored neostvarenih investicija, nepotizma u slučaju Buljubašić, velikih gubitaka energetskog monopolista, povećanja plaća rukovodećim kadrovima u kriznoj godini i obnove voznoga parka, prošle se godine, uoči smjene kompletne Uprave, njenog šefa Ivana Mravka teretilo za štetne ugovore vezane za uvoz električne energije. Naime, 2008. godine Hrvatska elektroprivreda je 350 megavata struje platila 255 milijuna eura.

Točnije, svaki megavatsat po 83,3 eura, što je gotovo najviša cijena u povijesti trgovanja električnom energijom, zbog čega se u medijima pisalo da je HEP oštećen za milijardu kuna. Naime, da je HEP mogao daleko jeftinije proći govori i činjenica da je po toj maksimalnoj cijeni kupljeno dvije trećine godišnjih uvoznih potreba, umjesto dnevne, mjesečne ili kvartalne kupovine.

Ubrzo nakon toga, cijena se spustila na 40-ak eura po megavat satu. Nakon toga je uslijedila još jedna loša poslovna odluka: šibenskoj Tvornici lakih metala struju su preprodali po cijeni od 20,5 eura po megavat satu, što je manje od četvrtine nabavne cijene. TLM je struju zatim prepuštao mostarskom Aluminiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

USKOK istražuje i Tomu Galića, donedavnog šefa Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA), zbog sumnje da je on utjecao na odluku o cijeni struje koja se prodavala TLM-u. Policija je u četvrtak napravila opsežnu raciju u njegovom uredu, izvijestili su mediji.

Jutarnji list piše kako je direktor Aluminija Mijo Brajković taj unosan posao posredstvom TLM-a dogovarao s tadašnjim političkim vrhom. Damir Begović, bivši šef Uprave TLM-a, navodno je sumnjao u štetnost ugovora, no nije se otvoreno suprotstavio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201005070056006 arti-201003190094006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo