"Djelomično je usvojena naša ustavna tužba. Ustavni sud je ukinuo dio rješenja Vrhovnog suda i vratio cijelu priči na ponovno odlučivanje pred Vrhovni sud. Nije ukinuo sam istražni zatvor. Dakle Branimir Glavaš danas ne ide van nego je sve vraćeno na ponovni postupak na Vrhovni sud", izjavila je Glavaševa odvjetnica Višnja Drenški Lasan.
Ustavni sud odlučio je da se ukida rješenje Vrhovnog suda u dijelu izreke koji glasi da "istražni zatvor može trajati do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka, ali ne dulje od kazne na koju je optuženi Branimir Glavaš nepravomoćno osuđen".
O istražnom zatvoru, odnosno o duljini njegova daljnjeg trajanja odlučuje Vrhovni sud Republike Hrvatskoj. Ako Vrhovni sud ne odluči drugačije, istražni zatvor prestaje 5. travnja 2015.
Vrhovni sud također je dužan ocijeniti postoji li povreda Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Glavašu je, podsjetimo, određen istražni zatvor jer je Vrhovni sud zaključio da je po Zakonu o kaznenom postupku takva mjera obvezna za okrivljenike kojima je izrečena kazna veća od pet godina.
S obzirom da je Ustavni sud u siječnju ukinuo pravomoćnu presudu Vrhovnog suda u slučajevima "garaža" i "selotejp" od osam godina zatvora, temeljem koje je Glavaš u Mostaru služio zatvorsku kaznu, na snazi je ostala presuda zagrebačkog županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina u Osijeku nepravomoćno osuđen na 10 godina zatvora.
Štrajka glađu
Odluku, kojom je određen istražni zatvor Glavašu, njegovi odvjetnici pobijali su ustavnom tužbom. Glavašev odvjetnik Dražen Matijević kazao je da je odluka "jedina kakvu je Ustavni sud mogao donijeti".
Odluka kojom je Glavaš zatvoren u Remetincu donesena je nakon žalbe tužiteljstva na odluku izvanraspravnog vijeća zagrebačkog Županijskog suda od 6. veljače, koje je zaključilo da se Glavaš nakon izlaska iz zatvora u Mostaru može braniti sa slobode.
Glavaš je u istražnom zatvoru u Remetincu od 5. ožujka kada je počeo i štrajk glađu.