USKOK /

traži pritvor za HPB-ovce

Protiv bivših čelnika HPB-a i četvorice klijenata koji se sumnjiče da su nezakonito dobili višemilijunske kredite od zagrebačkog Županijskog suda traži jednomjesečni istražni zatvor.

31.12.2009.
15:02
VOYO logo

U operativnoj akciji Bankomat su uhićena šestorica osumnjičenika, dok je posljednji osumnjičeni, donedavni predsjednik Uprave HPB-a Josip Protega nedostupan jer je izvan Hrvatske.

On je na skijanju u Austriji, a rekao je da ne bježi od USKOK-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegov branitelj Čedo Prodanović najavio je da će se Protega vratiti na dan drugog kruga predsjedničkih izbora, 10. siječnja.

Usvoji li sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda USKOK-ov zahtjev za jednomjesečnim istražnim zatvorom Protege za njim će biti raspisana tjeralica, bez obzira što on i njegov branitelj tvrde da nije u bijegu i da će se pojaviti u zemlji, doznaje se od izvora bliskog istražiteljima koji nije želio biti imenovan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, po Zakonu o kaznenom postupku istražni zatvor se može odrediti ako je osumnjičeni u bijegu ili osobite okolnosti upućuju na opasnost da će pobjeći, primjerice da se krije.

Šestorica uhićenih, bivši predsjednik Uprave i direktor financija HPB-a Mario Kirinić, bivši član Uprave Ivan Sladonje te poduzetnici Boris Šimunić, Svetimir Gadže, Oliver Beidenegl i Ivan Galić poslijepodne će, po završetku njihova ispitivanja u sjedištu USKOK-a, biti privedeni sucu istrage koji će na ročištu zatvorenom za javnost odlučiti o zahtjevu za istražnim zatvorom.

Na tom ročištu branitelji osumnjičenih mogu ponuditi jamčevinu za obranu sa slobode, a konačnu odluku o istražnom zatvoru sud usmeno objavljuje na završetku ročišta. Na tu odluku stranke imaju pravo žalbe.

Trojicu bivših čelnika HPB-a sumnjiči da su se udružili za počinjenje kaznenih djela te zlouporabili položaj i ovlasti, dok se poduzetnike tereti da su ih poticali na zlouporabe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neslužbeno se doznaje da Protegu, Kirinića i Sladonju tereti da su poduzetnicima od početka 2006. do kolovoza ove godine nezakonito odobrili nenamjenske kredite u iznosu većem od 170 milijuna kuna, bez odgovarajućih pokrića, odnosno osiguranja plaćanja kredita.

Bivše čelnike HPB-a, banke koja je u vlasništvu Hrvatskog mirovinskog fonda, Hrvatskog fonda za privatizaciju te Hrvatskih pošta, navodno se sumnjiči i da su sami sebi za rad u Upravi banke isplaćivali nesrazmjerno visoke menadžerske bonuse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-200912310051006 arti-200912300222006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo