Finale je to nastavka akcije "Kurir" koja je krenula u prosincu prošle godine, kada je uhićeno nekoliko bankarskih službenika iz Hrvatske jer su primali prošvercani novac iz BiH. Tada se sumnjalo da je u Hrvatsku unijeto 15 milijuna eura. U pitanju je neprijavljena zarada vlasnika trgovina, mahom Kineza koji su novac ilegalno iznesen iz BiH preko hrvatskih banaka prebacivali u Kinu.
Pretrage trgovina i skladišta
Danas su policijski službenici SIPA-e upali u više objekata u Sarajevu, Mostaru, Prnjavoru, Tuzli i Brčko distriktu. Osim kuća vlasnika tvrgovina, pretraživana su i skladišta, te maloprodajni i veleprodajni objekti.
Sumnja se da je u pitanju organizirana kriminalna skupina koja se bavila utajom poreza i pranjem novca. Za sada je pod sumnjom devet Kineza i više tvrtki. One su uvozile raznu robu iz Kine, a veći dio nje prodavan je bez evidentiranja u poslovnoj dokumentaciji.
Transfer novca u Kinu
"Na ovaj način pribavili su veće količine novca bez porijekla, koji su potom uz pomoć više suradnika, državljana BiH, ilegalno prebacivali u Hrvatsku, odakle je preko računa poslovnih banaka transferiran na račune suradnika u Kini", navode danas iz SIPA-e.
U ovom drugom dijelu akcije "Kurir" obuhvaćen je prediodu od početka 2013. do 31. prosinca 2015. godine. Kako je za sada utvrđeno, Kinezi su za to vrijeme iz BiH iznijeli oko tri milijuna eura. Proračun BiH oštećen je, stoji u prijavi, za više od 430 tisuća eura.
Ukupna svota opranog novca što je raskrinkana ovom operacijom popela se tako na gotovo 18 milijuna eura.