Ako se nakon istrage protiv Smiljane Srnec, okrivljene da je prije 19 godina ubila sestru Jasminu, podigne optužnica te ako je Optužno vijeće Županijskog suda u Varaždinu potvrdi, sudit će joj prema za nju najpovoljnijem zakonu. Pretpostavlja se da je Jasmina s najmanje dva udarca u glavu ubijena u ljeto 2001. godine, kad je zadnji put viđena živa. U tom slučaju onda bi se radilo o Kaznenom zakonu iz 1997. godine. Za kazneno djelo ubojstva njime je bila propisana zatvorska kazna od najmanje pet pa do 15 godina.
VEZANE VIJESTI
- Posljednji ispraćaj djevojke čije je tijelo 19 godina bilo u zamrzivaču: Na terenu i interventna policija
- Sestrino tijelo sakrila u zamrzivač: Forenzičar objašnjava zašto bi ovaj morbidni potez mogao olakšati istragu
Osuđenik prema Zakonu o kaznenom postupku ima zakonsko pravo, nakon što odsluži pola kazne, zatražiti da ga puste na uvjetni otpust. Teoretski bi, ako Srnecova bude pravomoćno osuđena na pet godina zatvora, mogla već nakon 2,5 godina zatražiti da je puste na slobodu. To, naravno, ne znači i da osuđenik po automatizmu izlazi iz zatvora čim podnese zahtjev, piše 24sata.
Istražitelji će razgovarati i s obitelji i utvrditi je li možda netko od njih sudjelovao u ubojstvu Jasmine Dominić. Međutim, čak i da su znali da je Smiljana ubila sestru i to nisu prijavili policiji, neće za to kazneno odgovarati.
Taj članak Kaznenog zakona kaže da onaj 'tko krije ili zbrinjava počinitelja kaznenog djela za koje je propisana kazna zatvora od pet godina ili teža kazna ili mu prikrivanjem sredstava kojima je kazneno djelo počinjeno, tragova kaznenog djela ili predmeta nastalih ili pribavljenih kaznenim djelom ili na drugi način pomaže da ne bude otkriven ili uhićen, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina'.
Međutim, kaznenog djela nema 'kad njegova zakonska obilježja ostvari osoba koja je u braku ili koja živi u izvanbračnoj ili istospolnoj zajednici s osobom kojoj je pružila pomoć ili je toj osobi rođak po krvi u ravnoj lozi, brat ili sestra, posvojitelj ili posvojenik'.