U policiji ga ispitivali 100 sati bez hrane i vode

Europski sud za ljudska prava odlučio je da se postupak 61-godišnjeg Josipa Mađera osuđenog za ubojstvo na 28 godina zatvora, mora obnoviti.

1.7.2011.
12:05
VOYO logo

Europski sud za ljudska prava donio je odluku po kojoj postupak suđenja 61-godišnjem Josipu Mađeru, osuđenom za ubojstvo Vlade Martinca (50) na 28 godina zatvora, mora biti obnovljen. Odgovor je to Suda na traženje Mađerovog odvjetnika Milenka Umičevića koji tvrdi da zagrebačka policija pri stosatnom ispitivanju 61-godišnjaku nije poštovala njegova prava.

Naime, Mađer se žalio na postupak ispitivanja jer mu tijekom njega nisu dali ni jesti, ni piti, niti lijekove za dijabetes od kojeg boluje. Navodi i kako mu nisu dali odvjetnika, a da se onaj po službenoj dužnosti pojavio tek kada je daktilografu diktirano priznanje za ubojstvo, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubio i pokušao prikriti zločin

Prema optužnici, Mađer je Martinca ubio u svibnju 2004. i to zato što mu nije mogao vratiti dug od 7.000 eura koji je s kamatama dosegao iznos od 14.000 eura. Optužnica kaže da ga je ubio hicima iz raketnog pištolja. Pokušavajući prikriti zločin, nakon ubojstva Mađer je tijelo prvo zapalio, zatim raskomadao, a potom u više navrata iskapao i zakapao premještajući ostatke.

Uhićen je i priveden u Heinzelovu gdje je priznao ubojstvo, no kasnije se tvrdilo da je priznanje iznuđeno. Mađer je tvrdio da je potpisao nešto totalno nesvjestan što potpisuje. Iskazivao je i to da mu policija nije kazala da se ima pravo braniti šutnjom, zatim da odvjetnik Petar Babić, koji mu je tada postavljen po službenoj dužnosti samo za ispitivanja u policiji, nije bio na ispitivanju, već samo na diktiranju zapisnika... Uz to, policajci mu nisu dali ni hrane ni vode, što je Europski sud za ljudska prava označio kao nečovječno postupanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tri mjeseca za žalbu

Pred istražnim sucem Mađer se branio šutnjom. Na Županijskom sudu u Velikoj Gorici za vrijeme suđenja je nijekao djelo. Ponovio je priču o policijskom zlostavljanju i iznuđenom priznanju. Sudsko vijeće njegov je iskaz izdvojilo kao nezakonit dokaz. No, Vrhovni sud je odluku izmijenio te je osuđen na 28 godina zatvora.

Hrvatska, pak, sada ima tri mjeseca da podnese žalbu protiv odluke Europskog suda za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo