Nakon duge i teške bolesti, u 97. godini života preminula je poznata zagrebačka književnica Anđelka Martić. Osim što je bila književnica, bila je i prevoditeljica.
Anđelka Martić hrvatska je književnica najpoznatija po svojim djelima za djecu. Rođena je 1. svibnja 1924 godine, a najpoznatije djelo joj je kratki roman Pirgo, priča o prijateljstvu dječaka i laneta u danima Drugog svjetskog rata.
Životni put
Odrasla je na zagrebačkoj Trešnjevci, u obitelji s troje djece od kojih je ona bila srednje dijete. 1933. preminuo joj je otac. Majka joj je bila boležljiva i puno je vremena provodila u bolnici, zbog čega je Anđelka često provodila vrijeme kod bake i djeda na selu. To djetinjstvo između sela i grada kasnije će joj postati jedan od glavnih motiva i inspiracija te će ga opisati u mnogim svojim kjnigama.
Njena djela
Prve pjesme objavljene su joj u časopisu "Kulturni prilozi" koji je izlazio na Papuku. Poslije rata radila je kao novinarka u listovima "Vjesnik" i "Omladinski borac" te u dječjem časopisu "Pionir". Bila je glavni i odgovorni urednik dječjeg časopisa "Radost" i glavni urednik izdavačke tvrtke "Naša djeca" u Zagrebu.
Pisala je pjesme, crtice i dječje priče i slikovnice, a izdana joj je i knjiga proze za odrasle. Djela su joj prevođena na mnoge strane jezike, a ona sama je prevela i veći broj knjiga sa slovenskog jezika. Dobitnica je i mnogih priznanja i nagrada.
Mnogobrojne nagrade
Za svoj književni rad Anđelka Martić odlikovana je Ordenom rada sa zlatnim vijencem. 1969. dobila je nagradu čitalaca "Ivan Goran Kovačić", 1971. nagradu festivala "Kurirček" u Mariboru, a 1972. nagradu "Kurir Jovica" koju je dodjeljivao Savet za vaspitanje i zaštitu dece Jugoslavije. 1973. u Poljskoj je odlikovana Ordenom smijeha, jedinstvenim odlikovanjem koje Republika Poljska u ime djece Poljske dodjeljuje ljudima posebno zaslužnima za njihovo vedrije i ljepše djetinjstvo. 1975. dobila je nagradu Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata Jugoslavije "4. juli" za svoje književno stvaralaštvo, a 1984. povelju "Zmajevih dečjih igara" za životno djelo.